Koreliler Bu Chuseok Bayramında da Evde Kalacak

Koreliler, bu Chuseok Bayramında da evde kalacak. İki bayramdır aile büyüklerini ziyaret edemiyorlar ve bu bayram da gelemiyoruz diyecekler. Bizdeki gibi Kore’de de her yıl 30 milyondan fazla insan yollarda oluyordu.

Kore’de günlük yeni vaka sayıları binin üzerinde. Aşı olanların oranı %60’a ulaştı. Tehlike devam ediyor. 10 Koreliden 8’i Chuseok sırasında evde kalmayı planlıyor.

Cuma günü yapılan bir ankete göre, 10 Güney Koreliden yaklaşık sekizi, yaygın COVID-19 korkuları arasında yaklaşan Chuseok tatili sırasında memleketlerini ziyaret etme veya seyahat etme planları yok.

Gallup Korea tarafından ülke çapında 1,001 yetişkinle yapılan ankette, yüzde 77’si Chuseok, sonbahar hasadı, hasat bayram kutlaması olan Chuseok tatilinde evlerinden bir geceden fazla ayrılma planları olmadığını söyledi.

Bu yılki Chuseok 20-22 Eylül’de başlıyor ve önceki hafta çıkan yasayla hafta sonuna gelen tatillerde pazartesi de tatil olacağı için tatil iki gün daha uzatılmıştı.

Ankete katılanların sadece yüzde 19’u bu yılki Chuseok’ta memleketlerini bir geceden daha uzun süre ziyaret etmeyi planladıklarını söylemiş. Sadece yüzde 2’si bir günden fazla seyahat etme planı olduğunu belirtmiş.

Geleneksel olarak Koreliler aileleriyle birlikte olmak için memleketlerine dönerler ve atalarının mezarlarını onları anmak için ziyaret ederler. Ancak sağlık yetkilileri, insanların evlerde ve turistik noktalarda toplanmasının COVID-19 bulaşma şansını daha da artıracağından korkarak, ekstra uzun tatil sırasında memleket ziyaretlerine veya seyahatlere karşı tavsiyelerde bulundu ve Chuseok bayramında mezar ziyaretlerinin yasak olacağını duyurdu.

1989’dan bu yana yani 30 yıldır anketlerde, Korelilerin yüzde 40’a yakını Chuseok bayramını mutlaka memleketlerine gider ve az bir geceden fazla süreyle ziyaret etme planı var. Memlekette aile büyüklerini ziyaret etme ve  babaya saygı töreni olur. Ölen aile büyükleri içinde mezar ziyareti ve eğer cenazesi yakılmışsa dede veya babasının külünün karşısında saygıyla eğilme töreni olur. Bu oran, geçen yıl yüzde 16 ile tüm zamanların en düşük seviyesine düştü. Bu yıl yüzde 19 olacağı tahmin ediliyor (Yonhap)

Chuseok ile yazımız için yazının üzerini tıklayabilirsiniz. CHUSEOK, KORELİLERİN ŞEKER BAYRAMI