Kore'de En Yüksek Emekli Maaşını Moon Jae-in Alacak

Kore Devlet başkanı Moon Jae-in emekli olduktan sonra yıllık W166.9 milyon emekli maaşı alacak.

Kore Hükümetinin açıkladığı 2022 bütçe planına göre, Kore Devlet Başkan Moon Jae-in gelecek yıl Mayıs ayında emekli olduktan sonra diğer yardımların yanı sıra 166.9 milyon won (142.500 $) yıllık emekli maaşı alacak.

Eski Başkanlara Onurlu Muamele Yasası uyarınca, eski bir cumhurbaşkanı, başkanlık maaşının yüzde 95’i tutarında bir emekli maaşı alma hakkına sahip. Bu yıl 175.56 milyon wonun üzerinde mevcut maaş aldığı düşünülerek Başkan Moon emekli olduktan sonraki aylık ödemesi 13.9 milyon won olacak.

Bu arada Moon’un yıllık maaşı, bu yıla göre yüzde 5 artışla gelecek yıl 250,1 milyon won olması bekleniyor. Ancak, Moon maaş artışlarındaki farkı gönüllü olarak iade ederek 2019’dan beri kendi maaşını donduruyor.

Kore yasalarına göre, görevden alınan veya hapis yatmakta olan cumhurbaşkanlarına emekli maaşı verilmediği için, Moon’un cumhurbaşkanlığı emekli maaşı alan tek eski cumhurbaşkanı olması bekleniyor.Moon da diğer başkanlar gibi seçimden sonra içeri girmezse.

Yaşayan tüm eski başkanlar – Park Geun-hye, Lee Myung-bak, Roh Tae-woo ve Chun Doo-hwan – emekli maaşı almaya hak kazanamazken, eski Başkanlar Kim Young-sam ve Roh Moo-hyun’un eşlerinin emekli maaşının bir kısmını alabilmişti.

Kore’de devlet başkanları emekli maaşına ek olarak, eski bir cumhurbaşkanı ömür boyu koruma hizmetinin yanı sıra seyahat, ofis giderleri, ulaşım ve sağlık hizmetleri için ödenek alıyor.