Chuseok Bayramında 36 Milyon İnsan Yollarda

Kore’de bayram havası.. Chuseok veya “Şükran Günü” tatili bugün itibarıyla başlıyor. Chuseok tatiline gitmek için bir aylar öncesinden ve sabahın erken saatinde tren bileti rezervasyonu yapmak için sıraya girenleri görürsünüz. Bayram tatili denilince bizdeki tanıdık bayram manzaralarına şahit oluyoruz. Yoğun bir trafik sıkışıklığı, otoban ve gişelerde uzun araç kuyrukları… Yollar otobanlar 4 gün boyunca ücretsiz olsa da geçen yıl Chuseok tatilinde 37.66 milyon insan tatile çıkmış bu yıl da 36.64 milyon insanın seyahat etmesi bekleniyor. Yani Ülkenin kuzeyinden güneyine bildiğiniz insan seli akacak. sonra da dönüş çilesi. Allah’tan Korelilerin hızlı trenleri olduğu için ulaşım daha rahat oluyor. Bayram tatilinde de yüzlerce insan trafik canavarına kurban gitmiyor.

 

Chuseok Hazırlıkları Günler Öncesinden

Chuseok veya Şükran günü  hazırlıkları günler öncesinden başlıyor. , ülkenin sonbaharda hasat festivali Chuseok’da yaygın olarak tüketilen geleneksel Songpyeon adında pirinç keki veya tatlısı yapılıyor. Chuseok tatilinde kadınlar hiç dinlenemiyor. Yemek yapmaktı, temizlikti, misafirdi derken harap bitap düşüyorlar. Bu pirinç tatlısını yapmak ok zahmetli, uğraşmayanlar hazır alıyor. Büyük şirketler genelde bir maaş ikram veriyor, küçük şirketler de ya maaşın 1/4 kadar para ikramı ve çeşitli hediyeler veriyor. Bazı şirketler düşük gelirli ailelere şarküteri, bakkaliye ve günlük ihtiyaçlar içeren bir hediyeler sunuyor. Bizdeki bayram arefe günü gibi kabir ziyaretleri veya yetimhaneler ve huzur evleri ziyaret ediliyor. Çocuklara ve gençlere yeni bayramlık kıyafetler alınıyor.

 

 

Herkes Yollara dökülünce Metropol Şehirler Bomboş

Büyük şehirler ve özellikle Seul resmi bayram tatillerinde bomboş oluyor. Son zamanlarda yollarda trafiği göze alamayan, aile toplantılarından ve “stresli” ataların ayinlerden uzak duran büyük bir çoğunluk da Seul ve diğer büyük şehirlerdeki lüks otellerde bir iki gece ailece kalmayı tercih ediyor.

 

 

Yemeği Yapamayan Bulaşığı Yıkar

Chuseok tatilinde pek çok Koreli, atalarını onurlandırmak, için Chuseok’un ilk günü aile üyeleri bir araya gelerek sabah saygı “jesa”töreni yapılır ve hep beraber yemekler yenilir. Tören genelde evin en büyük oğlunun  ev sahipliğinde olur. Evin en büyük oğluyla evli olan kadınların işi biraz daha zordur. o gelinde baskı ve stres daha da fazladır. Bir de bu gelin yabancı ise daha da zordur. Kimse evin en büyük oğluyla evlenmek istemez, zaten biraz şartlılar. Yemekleri yapamayanlar bulaşık yıkamayı tercih ederler.

Bizim gibi Nerde O eski bayramlar diyenlerde var

Bizdeki gibi Korelilerde de eski bayramların tadının olmadığı ifade ediliyor. Artık bütün aileler bir araya gelmek yerine kafa dinlemek için otelleri veya tatili tercih ediyor. Neden derseniz; yukarıda da bahsettiğimiz gibi bayram hazırlıkları çok zahmetli. Yeni jenerasyon aile büyüğünün evinde toplanma ataya saygı törenini artık yersiz ve gereksiz görüyorlar. Ayrıca  gösteriş için 1o’larca yemek ve meyve hazırlamak yerine az zahmetsiz az masraflı ve sade ve samimi bir töreni yeterli olmalı diyor.

1.234 kişi ile yapılan bir ankete göre, yüzde 44’ünün Chuseok’ta aileler  anlaşmazlık ve huzursuzluk yaşadığını söylemiş. Özellik gıda hazırlama işinden dert yananların oranı  Yüzde 34,1′. Gıda hazırlama ve öncesi ve sonrası işçiliği en büyük stres kaynağı olarak nitelendirmişler. Aileler eskisi gibi kalabalık değil küçük çekirdek aileler. 

Kısa da olsa Chuseok hakkında bilgi verelim dedim. Koreli dostların Chuseok bayramı, şükran günü kutlu olsun.