Kore, Türkçe Öğrenecek Korelileri 5 Yıl Destekleyecek

Kore hükümeti, Türkçenin de aralarında bulunduğu 15 yabancı dilin öğretim ve eğitimini teşvik etmek için 5 yıllık destek paketini açıkladı.

Kore eğitim bakanlığı yaptığı açıklamada, hükümetin Korelilerin dünyayla ilişkisi için giderek daha önemli kabul edilen öncelikli olarak 15 dil ama toplamda 53 yabancı dilin eğitimini genişletmek için yeni bir orta vadeli plan hazırladığını söyledi.

Eğitim bakanlığının 2022’de uygulanacak kritik yabancı dillerin eğitimi için ikinci beş yıllık temel plan önerisini görüştü. Önceki ilk beş yıllık plan, 2016 yılında Kritik Yabancı Dillerin Eğitiminin Teşviki Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesini takiben 2017-2021 yılları arasında uygulanmıştı. Önceki 5 yıllık desteklenecek ve teşvik edilecek diller arasında Türkçe de vardı.

Yeni taslak plan, her düzeydeki öğrenci ve genel halk için Türkçe gibi öncelikli dilleri öğrenme fırsatlarının genişletilmesi planlanıyor.

Bakanlık, hükümetin ilk, orta ve liselere ortak çevrimiçi Türkçe dil kursları ve anadili Türkçe olan veya Türkiye’de eğitim almış Türkçe alanında uzman Koreli öğretmenler sağlayacağını söyledi. Yetkililer ayrıca halka açık ücretsiz çevrimiçi öğrenme programında bu tür dillere yönelik derslerin sayısını mevcut 21’den 2026’ya kadar 60’a üç katına çıkarmayı planlıyor.

İlk beş yıllık plan kapsamında, bakanlık üç üniversiteyi eğitim verecek özel kurumlar olarak belirledi kritik diller ve 15 dil için programlarına burs ve öğretim elemanı desteği sağladı. Yeni plan, Kore’de Üniversite ve dil kursları gibi kurumların ve dillerin sayısını artırmayı amaçlıyor.