Kore'de bitmeyen festivaller

Kore’deki festivaller ve fuarların ardı arkası kesilmez. İlk baharda nehir kenarındaki ağaçların açan çiçekleriyle başlayan doğa festivalleri  sonbaharda sararan yaprakların bütün tonlarını görebileceğiniz güzellikleriyle devam eder. Bu festivaller canlı performanslar ve açık hava müzik konserleriyle de ayrı bir renge ve zenginliğe bürünür.

Kore’ye ne zaman gelinmeli derseniz? Derim ki; ekimde ve kasımın ilk günlerine kadar olan zamanda gelin. Yağışların az olduğu, gezilecek kıvamda bir sıcaklıkta ve özellikle yerel bayramları Çusok da şehirde sakin oluyor. Tarih, doğa, modern ve teknolojinin  de içinde olacağı bir gezi programı olur. Yeşile, doğaya saygıyı ve modern kentleşme olurken tarihi dokuya dokunulmadığını göreceksiniz.

Bu fotoğraf da dün düştü ajanslara. Devlet başkanı Moon Jae-in, ülkenin kuzeyine yakın bir yerde sivil kıyafetli bizim tabirle şortla ve yanına kopeğini alarak dağa tırmanıyor. Yanına korumalarını da almadan çıktı. Başkan Moon, bu fotoğrafla hem halkın içinde biri olduğunu hem ülkesinin turistler için güvenli bir ülke olduğunu hem de nükleer denemelerde bulunan Kuzey Kore’ye herhangi bir korkumuz yok hayat normal devam ediyor mesajı olarak yorumlandı.

Bu fotoğraf bana bizim eski cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal’ı hatırlattı. Sivildi ve askerin karşısına şortla çıkmıştı. Mayıs ayında göreve gelen Başkan Moon Jae-in’de halkın güvenini kazanmış gibi görünüyor. Özellikle göreve gelişinin 100.gününde yaptığı canlı yayınlı basın toplantısında gazetecilerin rahat rahat istediği soruyu sorması başkana olan güveni daha da artırdı.

Kore’de sadece bir dönem başkan seçilebilme kuralı ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı artırıyor. Kore’de yaşarken önemsediğim, gözüme takılan konularda küçük notları vakit buldukta buraya yazmaya çalışıyorum. Neden mi? Tarihe bir not olarak düşmese de ileride kendim tekrar okumak için.