KakaoTalk (카카오 톡) ile 2014 yılında tanıştım. Kore’yi yakından takip edenler veya Kore’den arkadaşları olanlar bilir. KakaoTalk,  akıllı telefonlar için ücretsiz bir mobil anlık mesajlaşma uygulaması. Kore’nin yerli programı KakaoTalk 18 Mart 2010’da piyasaya sürüldü ve şu anda iOS, Android, Bada OS, BlackBerry, Windows Phone, Nokia Asha, Windows ve macOS’ta kullanılabiliyor.

 

Korelilerin %93’ü KakaoTalk kullanıyor

 

2010 yılında NHN Corporation’ın eski CEO’su Kim Bum-soo tarafından kurulmuştur. Mayıs 2017 itibariyle KakaoTalk’un 220 milyon kayıtlı ve 49 milyon aylık aktif kullanıcısı var. Ve 15 dilde kullanılabiliyor. Güney Kore’nin bir numaralı mesajlaşma uygulamasını Kore’deki akıllı telefon sahiplerinin % 93’ü  kullanıyor.

Türkiye’de yaygın  olarak kullanılan WhatsApp gibi ücretsiz görüşmelere ve mesajlara ek olarak, KakaoTalk kullanıcıları fotoğraf, video, sesli mesaj, konum gönderme, URL bağlantıları, iletişim bilgileri gibi çeşitli içerik ve PDF bilgileri paylaşabilir. Hem bire bir, hem de grup sohbetleri için kullanılabilir ve grup sohbetinde de arkadaş sınırlaması yoktur.

KakaoTalk, arkadaşlarını bulmak için KakaoTalk’taki kişi listesi ile akıllı telefonlarındaki kişi listesini otomatik olarak senkronize eder. Kullanıcılar, birbirlerinin telefon numaralarını bilmeden KakaoTalk kimliğine göre de arkadaşlarını arayabilir.

Herkesin bildiği mesajlaşma özelliklerini tek tek saymaya gerek yok. Asıl benim anlatmak istediğim, KakaoTalk sadece bir mesajlaşma platformu olmadığı ve internet üzerinde yapılacak her türlü işinize yardımcı olan bir sistemden bahsedeceğim.

2010 yılında Kakao Corp, yani oyun, dijital içerik, mobil ticaret ve markalar ve ünlüler için pazarlama kanalları olarak kurulan KakaoTalk daha sonra kısa mesaj sistemi uygulamasını geliştirmiş. Her geçen gün yeni bir uygulamayı bünyesine katmış. En son geldiği nokta internet bankacılığı. En son geldiği noktayı belirttikten sonra şimdi özelliklerine hayata kattığı kolaylıkları tek tek  bakalım.

KakaoTalk’un özelliklerini kısaca sıralarsak:

 • VoiceTalk adlı ücretsiz görüşme
 • Konferans görüşmeleri (beş kişiye kadar destek)
 • Fotoğraf, video, PDF, konum ve iletişim bilgileri paylaşımı
 • Sohbet odasında üyeler için sorgulama
 • Tüm veriler şifreli kayıt etme
 • 15 dil desteği
 • K-pop & Yerel Yıldız Dostları takip (Plus Friends)
 • Telsiz
 • Özelleştirilebilir KakaoTalk temaları (iOS ve Android için)
 • Banner reklam yok
 • Oyun platformu
 • Çıkartmalar ve animasyonlu ifadeler
 • Rahatsız Etmeyin ve engelleme
 • Bilgisayarda masaüstü kullanımı

Listeyi daha fazla uzatarak  sizi sıkmadan KakaoTalk Uygulamasının kullanıcıları için sağladığı kolaylıkları sıralayalım. Kakao Corp, KakaoTalk’un (amiral gemisi) arkasındaki şirkettir. Ana şirket Kakao Corp’un bünyesindeki diğer uygulama paketleri: KakaoTalk, KakaoStory, KakaoTaxi, KakaoAccount, KakaoMap, KakaoDriver, KakaoBus, KakaoMusic, KakaoMusic, KakaoGroup, KakaoHome, KakaoPlace, KakaoAlbum, KakaoPage, KakaoStyle, KakaoAgit. Ayrıca sadece Güney Koreli kullanıcılar için KakaoPay, bir mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmeti sunuyor.

KakaoTaxi

10 Mart 2015 tarihinde ücretsiz adrese taksi çağırmasını sağlayan KakaoTaxi hizmetini başlattı. KakaoTaxi hizmetiyle işbirliği yapan birçok taksi şirketi yaklaşık 800.000 taksici bu sistemi kullanıyor. KakaoTaxi uygulaması olduğundan Uber Taxi Kore’de tutunamadı.

KakaoTalk aracılığıyla arkadaşlarına hediye göndermelerini sağlayan “hediye” özelliğini  2010 yılında başlattı. 2011 yılında, ünlü marka mağazalarından kupon aldıkları Plus Friend’i tanıttı. KakaoTalk’ın banner reklamları olmadığı için, şirketler ve ünlüler için cazip bir yer oldu. 2012 yılında oyun öğelerinin satın alınabileceği Oyun Oynama’yı ayrıca bir mobil fotoğraf paylaşım uygulaması olan Kakao Story’i tanıttı. Kakao Style, moda trendi ve perakende uygulaması ve diğer uygulamaları KakaoTalk’a bağlantısı olan herkes oturum açılabilir.

15 dilde 130 Ülkede kullanılıyor

15 dilde sunulan ve 130’dan fazla ülkede kullanılan KakaoTalk, aynı zamanda küresel iletişim için kullanışlı bir araç olarak gelişmektedir. 26 Temmuz 2011’de Kakao Corp, Japon Kakao Japonya’yı kurdu. Şirket yetkililerine göre, KakaoTalk Japonya’da çok aktif olarak kullanılıyor.

11 Mart 2011’de Japonya’da büyük bir deprem meydana geldiğinde, KakaoTalk’un Japonya’daki mesajlaşma trafiği, milyonlarca insanın arkadaşlarının ve ailesinin güvenliğini doğrulamaya çalıştıkça popülaritesi arttı. Deprem bölgesi için güzel bir reklam olmuş.

KakaoTalk, baskın bir cep telefonu servisinin olmadığı Güneydoğu Asya’daki ülkelerini hedef aldı. KakaoTalk, Malezya, Endonezya ve Filipinler’de de stratejik ortaklıklar kurdu ve   2013’ün sonlarına doğru, Endonezya, Güney Kore’den sonra  KakaoTalk’u en çok  ikinci ülke oldu. Uzakdoğu ve Güney Asya ülkelerinde en çok kullanılan uygulama oldu.

KakaoTalk, günlük en fazla kullanılma süresiyle Güney Kore’nin  yerli arama motoru Naver’i da geride bıraktı. KakaoTalk her ne kadar Naver’i geride bıraksa da YouTube Kore’de son iki yıl içinde büyük bir sıçrama yaptı. Koreliler Şubat 2018’de YouTube uygulamasına toplam 25.7 milyar dakika harcadılar ve bu süre boyunca diğer üç uygulama için harcanan toplam süre aşıldı. Kullanıcılar KakaoTalk’a sadece 17.9 milyar dakika, Naver’de 12,6 milyar dakika ve Facebook’ta 4,2 milyar dakika harcadılar.

Bankacılık sistemine kadar her alanda

Son olarak bankacılık sistemine de girdiğinden bahsedelim. Geçen yıl kasım ayında bankacılık işlemine de el attı. Kakao Bank, Kore’de 3 Kasım 2017 itibariyle 4,3 milyondan fazla müşteriyi kendine çekti. Banka, ülkenin lider mesajlaşma uygulaması KakaoTalk’un sahibi olan Kakao Corp tarafından işletiliyor. İnternet bankası 3,4 milyar ABD doları mevduat çekmiş ve 2,8 milyar dolar borç vermiş.

Kakao Bank, müşterilerin akıllı cihazlarını kullanarak bir banka hesabı açmaktan banka kredisi açmaya kadar, çevrimdışı işlemlerden daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmelerini sağlıyor. Şirketin Son günlerde yaptığı açıklamada ise kripto (Bitcoin) para sistemine girmeyi planladıklarını açıkladı. Borsadaki piyasalar  buna olumsuz tepki verse de ilerde nasıl olacağını bilmek  henüz erken.

Neyse sözü daha fazla uzatmadan tamamlayalım. Mesaj uygulama sisteminde geliştirilerek  bankacılık sistemine kadar varan  geniş bir uygulama sistemi. Dünyanın her yerinde ve hayatında her alanında karşımıza çıkıyor. Tamamen milli tamamen yerli. Ne diyelim darısı bizim başımıza.

Yazıdaki veriler ve rakamlar için yararlanılan kaynak: https://ko.wikipedia.org/wiki/%EC%B9%B4%EC%B9%B4%EC%98%A4%ED%86%A1