Korelilerin En Çok Çalışmak İstediği Şirketler

Korelilerin en çok çalışmak istediği şirketleri görünce insan şaşırıyor. Hyundai, Kia veya SK gibi otomotiv, inşaat ve sanayi devleri ilk 10’a girememiş.

Naver, Kakao, Line, Coupang ve Woowa Brothers gibi online ve dijitalleşmeyle doğrudan bağlantılı şirketler, pandemi nedeniyle dijitalleşmeye ve çevrimiçi işlere ağırlık vererek son zamanlarda popülerlik kazanıyor.

Korelilerin En Çok Çalışmak İstediği Şirketler
Korelilerin En Çok Çalışmak İstediği Şirketler

Yaklaşık 2 yıldır Covid ile beraber eve kapanmalar online işleri kat kat artırınca şirketler de çalışana daha yüksek maaş teklif ediyor. Kore çevrimiçi alışveriş ve 5G teknolojisiyle online da çoğu ülkelerden birkaç adım öndeydi.

700 üniversite öğrencisinden oluşan bir Job Korea anketine göre, öğrencilerin yüzde 45,4’ü mezun olduğunda Samsung şirketlerinde çalışmak istediğini söylerken, yüzde 42,6’sı Kakao’da ve yüzde 25,6’sı Naver’de iş bulmak istediklerini söyledi. Kakao’yu bilmeyenler için KAKAOTALK, MESAJLAŞMANIN ÖTESİNDE HAYATIN HER ALANINDA yazımıza bakabilir. Naver ise Kore’deki yerli GOOGLE

Bu şirketleri seçmelerinin en önemli nedeni, çalışanın emeğinin karşılığını veriyor işçisine değer veriyor, işçi dostu politikalara sahip olmaları. Maaşı, ikramiyesi ve çalışma koşullarının diğer şirketlere göre daha iyi olması. Yüzde 68,9’u bunları söylemiş. Yüzde 44,4’lük bir kesim de yüksek maaşları gerekçe olarak belirtirken, yüzde 30,8’i tercihlerini şirketlerin çalışanlara daha fazla özerklik verdiği bilindiği için yaptı.

Sizin de dikkatinizi çekmiştir. Hyundai ve KIA ve enerji devi SK gibi şirketlerin ilk 10’da yer almaması şaşırtıcı. Daha doğrusu Koreli gençler amele işlerle bedeni yormak yerine dijital işlere kafa yormak istiyor.