kuzey koreyle spor ve baris

Güney ve Kuzey Kore 15 yıl aradan sonra ilk kez, Kuzey Kore’de (Pyongyang), basketbol maçları düzenledi. İki ülke oyunculardan oluşan takımların maçını yaklaşık 10.000 Kuzey Koreli seyirci ve tezahürat sesiyle “Barış” ve “Huzur” içerisinde yarıştı. Ağustos ayında yapılacak Asya Oyunları’na ortak takım çıkarma ve sonbaharda Seul’da düzenlenecek Kore-içi basketbol maçları için iyi bir gelişme oldu.

 

Güney Kore’nin Kuzey’le barış yolunda ilkler yaşanmaya devam ediyor. Güney Koreli basketbol oyuncuları, hükümet yetkilileri ve gazetecilerden oluşan bir heyet, iki ülke arasında barış, spor diplomasisi ve Kuzey Kore ile dostluk maçı için Kuzey Kore (Pyongyang)’ya gitti.

Bu dostluk maçı fikri ilk olarak 27 Nisan’da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae ile ilk Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, zirvede kararlaştırılmıştı. İki Kore arasında  basketbol dostluk  maçı en son 2003 yılında yapılmıştı.

İki Kore,  yarın, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’daki Ryugyong Jong Ju Yong spor salonunda karşı karşıya gelecekler. Güney Kore heyeti Koryo Otel’de kalacak. Kuzey Kore Lideri Kim’in bu maçlardan herhangi birini izlemeye katılıp katılamayacağı bilinmiyor.

Haberde 1950-53 Kore Savaşından bu yana ilk kez Güney Kore Hava Kuvvetlerine ait olan bir uçak Kuzeye uçtuğu belirtiliyor.Bu dostluk maçı için Hava Kuvvetlerine ait iki kargo uçağı Pyongyang’a gitmiş oldu.