kozmetik ihracatında Kore

Yurtdışında Kore’nin kozmetik ve güzellik malzemelerine olan ilgi her geçen gün artıyor. Hükümet verilerine göre, Kore’nin kozmetik ürün ticaret fazlası geçen yıl ilk kez 4 trilyon won (3,6 milyar $) alarak 2016’ya göre % 18,5 artmış.

Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı verilerine göre, Kore geçen yıl 5.59 trilyon liralık kozmetik ihraç etti ve ticaret fazlası 4.26 trilyon won kazanmış.

Kozmetik ihracatı, son altı yıl için bir ticaret fazlası kaydetmiş. Son beş yılda hızlı bir şekilde büyüdü ve yıllık ortalama büyüme % 40.1 olmuş.

En çok kozmetik ürün ihraç edilen ülkeler sırasıyla Çin,  Hong Kong, ABD ve Japonya dördüncü sırada yer almış.

Güneydoğu Asya ülkelerinde, Kore kozmetik ürünlerinin satış miktarı küçük olsa da  büyüme oranları yükselmiş. Geçen yıl Vietnam’a yapılan ihracat neredeyse iki katına çıkarken, Endonezya’da ise artış % 60.8 olmuş.

Ama son yıllarda Kore kozmetik ürünlerinin yeni pazar alanı ülkeler Almanya, Polonya, İran, Ortadoğu Ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri olmuş.

Kore sadece teknoloji ve cep telefon markalarıyla değil aynı zamanda kozmetik ve  güzellik ürünleriyle dünya markası olmuş diyebiliriz.