Gyeongju

Gyeongju…

Şehre geldiğimde saat sabah 10 sularıydı. Busan’dan 10 dolar karşılığı ödediğim Kore Won u ile otobüs kullanarak gelmiştim.

Garajdan, daha önce Booking.com’dan tuttuğum hostele yürüyerek geldim. Bu 25 dakikalık yürüme mesafesinde gördüğüm manzaralar Gyeongju’ya daha girer girmez hayran olmamı sağladı.

Tertemiz bir şehirdi, yemyeşil.

Cheonmachong  isminde eski bir mezar olan yemyeşil bir bahçe yolumun tam üstündeydi. İçeriye girdiğimde karşılaştığım manzara beni büyülemişti. Sanki insan ile oluşturulmuş küçük tepecikler, onları çevreleyen muhteşem bir yürüyüş yolu, tam ortada Nilüfer yaprakları ile bezenmiş bir göl ve bir tapınak. Bütün bunlar o kadar muazzam bir biçimde konumlanmıştı ki; kendi kendime;

Eğer şehre girdiğimde ilk gördüğüm buysa diğer günlerde kim bilir neler göreceğim “ demiştim.

Tuttuğum hostel şehrin tam merkezindeydi. 6 ranzalı 5 odadan oluşuyordu ve oldukça temizdi. Güney Kore şartlarına göre oldukça uygun fiyatlıydı. Geceliği 7 dolardan 5 gün kalmak üzere anlaşmıştım. Sonraki günlerde şehri o kadar sevdim ki hostel konaklamamı 2 gün daha uzatttım.

Gyeongju, Old Town

Gyeongju’nun Old Town olarak anıldığı, 1-2 katlı tarihi ama restorasyondan geçmiş binalarıyla dolu oldukça şirin bir bölgesinde kalıyordum. Kaldığım bölge, gezilecek turistik yerlere 5-10 dakika yürüme mesafesindeydi. Şehrin diğer yakasında gezilecek bir sürü yer vardı ve  buralara dilerseniz halk otobüsleri, dilerseniz taksi, dilerseniz de benim her şehirde şehri tanımak için yaptığım gibi yürüyerek gidebilirsiniz.

Şehirde Güney Kore’nin her şehrinde olduğu gibi Gs25 adında marketler var. Bu marketler bizim ülkemizde ki BİM, A101 gibi marketlerin Güney Kore de ki muadilleri. Bu tür marketlerin diğer Asya ülkelerinde olanları ise 7/11 adıyla hizmet veriyor.

Bu marketlerde 1 dolardan daha aşağıya noodle, 1-1.5 dolar arasında, pişmiş ve dondurulmuş hamburgerler ve buna benzer ucuz gıdaları bulabiliyor ve markette yer alan mini fırınlarda ısıttırıp tüketebiliyorsunuz.

Dışarıda pahalı olan yemeği bu marketler aracılığı ile uygun fiyatlara, bütçenize fazla yük olmadan halledebilirsiniz.

Şehirde her gün 20+ km yürüyerek şehri baştan aşağı gezdim. Gezdiğim yerler hakkında detaylı bilgiler başka bir yazımda anlatacağım. Çünkü Gyeongju bir yazıya sığacak kadar basit bir şehir değil. Aslında ilk kurulduğunda Güney Kore’nin en büyük şehirlerinden biriymiş. Ancak sonradan kurulan ve büyüyen şehirlerin ardından, en küçük şehirlerinden biri olarak kalmış. Ama bir şehri gerçek anlamda güzel hissettiren büyük ya da küçük olması değil, ruhunuzda yarattığı o muhteşem duygu ve Gyeongju bunu gerçekten başarıyor.

Bir sonraki yazımda Gyeongju da gezilecek yerler hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim.

Yazımın sonunda söylemek istediğim şey şu; Gyeongju, Güney Kore de turistlerin pek ilgisini çekmeyen, çok da tercih edilmeyen bir şehir aslında…