Kore'ye gelmek için 17 neden

Güney Kore, maliyeti ve uzaklığından dolayı gezi için pek cazip gelmese de gelenlerin memnun kaldığı keşke fırsatım olsa da yine gelebilsem dediği, tarihinden kültürüne, yemeklerinden dini yaşantılarına kadar, yaşamınızdaki en az bir kez ziyaret etmeniz gerektiği konusunda 17 neden yazalım. Bunları yazarken önem sırasına göre yazmadım onu da baştan belirteyim. Hatta en önemli maddeleri en sona koydum diyebilirim.

1- Eski ve Yeni Kültür Bir arada

Güney Koreliler yüzyıllar boyunca aynı coğrafyada tek bir millet olarak yaşadığı için çeşitli geleneklere sahip. Bugün hâlâ bunun izlerini geleneksel Kore danslarında, geleneksel  hanbok kıyafetlerinde, müziklerinde, çay bahçelerinde ve geleneksel “Hanok Evi” mahallelerini bulabilirsiniz . Eski ve yeni kültür iç içe.

Koreli dansçılar

2- Zengin Tarih Eserler ve Saraylar

Güney Kore’nin, bin yıldan uzun bir geçmişi var. Ülkenin kültürü diğer bölgelerde olduğu kadar değişime uğramamış. Bugün hâlâ, Seul’deki en büyük sarayı olan Gyeongbokgung Sarayı, bizdeki Topkapı Sarayı gibi ülkenin en önemli kültürel miras alanlarına hayran kalacaksınız. Gyeongju şehri de tarihi değere sahip bir yerdir ve genellikle ‘duvarsız müze veya açık hava müzesi’ olarak adlandırılır. Gyeongju, Silla Hanedanlığı döneminde M.Ö. 57 – MS 935 yılları arasında yaklaşık bin yıl Kore’nin başkentiydi.

Duryu Parkı

3- Yıl Boyu Devam Eden Festivaller

Her yıl, Güney Kore’de herkesin  katılabileceği birden fazla festiva ve şenlik var. Havaların ısınmasıyla birlikte, pembe ve beyaz kiraz çiçekleri festivali, Buda’nın Doğum Günü, Sonbaharda ise Koreliler, Chuseok bayramı, kimçi festivali… Aslında, her zevke göre yılın her ayında festivaller mutlaka var.

4- Modernite ile Tarih İç içe

Ülkenin sadece tarihi yerleri değil, Güney Kore, yeni ve yenilikçi, farklı mimari yapılar yaratmada öncüdür. Seul’un bir bölümünde  Plaza’lar ve gökdelenler yükselirken hemen yanı başında geleneksel hanok eski mahalleleri bulabilirsiniz. Bunun yanında her biri dünya markası olmuş Samsung, LG, Lotte, Hyundai ve Kia gibi bazı şirketlerinin yanından geçebilirsiniz.

.Güney Kore'nin modern yüzü I

5- Farklı Yemekler ve  Zengin Mutfak

Anadolu mutfağından çok uzak eşsiz mutfağa sahip. Örneğin Kimçi, bizcesi turşudur ama ülkenin bir numaralı garnitürü ve her yemeğin vazgeçilmezidir. Koreliler et yemeklerinin yanında, güveç, çorba, noodle, makarna yemekleriyle büyüleyici ve zengin bir yemek kültürüne sahip.

Kore yemek masası

6- Sessizlik ve Bozulmamış Doğal Kırsallar

Güney Kore, komşuları Çin ve Japonya’ya göre henüz popüler bir tatil beldesi olmasa de, geleneksel Kore yaşam tarzını anlatan el değmemiş yeşil alan ve betonlaşmamış kırsal alanlar bulabilirsiniz. Güney Korelilerin yaklaşık % 20’si, Seul ve yakınlarında yaşarken, şehrin kalabalığında uzak küçük kırsal köyleri, yemyeşil pirinç tarlalarını bulabileceğiniz bir coğrafya.

Kırsal Goheung, Jeollanam-do, Güney Kore pirinç tarlaları I

7- Tapınaklar ve Çay Seremonisi

Kore’ye gelenler tapınakları da mutlaka ziyaret etmeli. Hatta bir ya da iki günlük budistlerin anlatımının olacağı tapınak programına katılmak gerekir. Ülke çapında herkese İngilizce sunum programları var. Gerek bir şehir merkezinde veya bir dağın zirvesinde kırsal bir tapınak deneyimi yaşamak şart. Denk gelirseniz de bir çay seremonisine katılın deriz.

Budist rahibe çay töreni yapmak ben

8. Geceleri Bile Canlı şehirler

Kore deyince sadece Seul ve bizim Türkler içinse Busan akla geliyor. Seul ve Busan, Güney Kore’nin tartışmasız en heyecanlı şehirleri olsa da, görülmeye değer ülkenin kuzeyinden güneyine güzel şehirleri de var. Ülkenin batısındaki Jeonju’da, Kore hanok  geleneksel evleri ile geleneksel bir eski kent görülmesi gerekli yerlerden biridir. Hırsızlık, cinayet, adam yaralama, adam kaçırma gibi adi suçların olmadığı Kore’nin her şehrinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar güvenli bir şekilde yaşayabileceğiniz ülke.

Seul'deki Lotte Dünya Kulesi

9- K-pop Müzik Kültürü

Güney Kore, en çok da bizim gençler için müzik demektir. Sadece bizim gençliği değil Kore, heyecan verici müzik kültürüyle dünyaca ünlüdür. K-pop, sadece bir müzik türü değil, tüm Asya ve dünyadaki insanları yakalayan Kore kültürünün bir parçasıdır. Güney Kore’nin ana yaya caddelerinde yürürken, canlı sokak performanslarına şahit olabilirsiniz.

K-pop grubu BTS I

10- Kore Modası ve Farklı Kıyafet Tarzı

K-pop ve Kore modası neredeyse kafa kafaya gider. Bununla birlikte, son yıllarda Güney Kore sadece erkek ve kız grupları için ilginç kıyafetler bulmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya trendlerini belirliyorlar. Kendinize Kore kıyafetleri almak için Dongdaemun, Gangnam veya Myeongdong’u ziyaret etmeniz gerekir.

Seul Moda Haftası I

11- Kozmetik Dünyası ve Cilt Bakımı

Koreliler bizden 10 yaş genç gösterirler. Koreliler neden genç, kusursuz ve şaşırtıcı derecede güzel bir cilde sahip olduklarını hiç merak ettiniz mi? Çünkü Koreliler, günlük hayatlarının önemli bir parçası olarak cildine dikkat ediyorlar ve dünyada en fazla cilt bakımı ve güzellik için para harcıyorlar. Kullandıkları kadar dünya kozmetik pazarında da lider konumunda.

Kore baharının güzelliği

12- İlginç Temalı Kafeler ve Karaoke Odaları

Eğlence Güney Koreliler için çok önemli bir kalemdir. Ayda bir şirketlerde bile toplu yemek yeme ve eğlenme geleneği var. Kafeleri geçen haftaki yazıda ele almıştık. Seul’un dört bir yanında farklı temalı kafeleri de görebilirsiniz. Kedilerin, rakunların, köpeklerin olduğu kafelerin yanında bir prenses gibi giyinip fotoğraf çekebileceğiniz her yaş grubuna uygun farklı temalı kafeler de var. Müzk dinleyip veya müziğe eşlik edebileceğiniz Norebank/ Karaoke odalarını ziyaret etmek lazım.

Kedi katını kedi kafesine götür.

13- Akdeniz’i Andıran Temiz Sahilleri

Buraya gelene kadar Türkiye’de Ege ve Akdeniz sahillerine gitmediyseniz buyurun Jeju adasına. Biraz masraflı olacak ama  olsun derseniz de Kore’de uçakla kısa yolculuk yaparak Jeju Adası en popüler ve en büyüğü  adasına gidebilirsiniz var.Bence tek farkı deniz suyu değil Okyanus suyu. Jeju’ya gitmeseniz de ülkenin üç tarafı okyanus  olduğu için okyanus tecrübesi edinin deriz.

Jeju Adası

14- Doğal Milli Parkları ve Sıra Dağları

Kore küçük bir ülke olmasına rağmen, sayısız dağları olan 22 milli parka ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en yüksek dağlarından Seoraksan (1,708 metre) yeşille denizle birleştiği eşsiz manzaralı yerler de görülmeye değer.

Seoraksan Milli Parkı, Sokcho'nun denizi uzaktan ile

15-Dört Mevsim Farklı Güzellikler

Güney Kore kendini tanıtırken dört mevsim vurgusu yapıyor. Her mevsim buyurun Kore’ye gelin diyor. Evet her mevsim ayrı güzel ve iyi bir planlama ile her mevsim dolu dolu geçebilir. Daha önce de dediğimiz gibi yağışların olmadığı Mayıs ve Ekim ayları tavsiyemizdir.

Pyeongchang

16-Busan Kore Türk Şehitliği

Kore’nin bağımsızlığı için çarpışan ve (tespit edilen 462) şehit olan askerlerimize şükranlarımızı ve dualarımızı sunacağımız bir yer.

 

17-İnsana Saygı

İnsanlar arası saygıyı,  halkın karşısında özür dilemeyi, ve Türklere olan özel hürmeti görmek isteyenlerin gelmesi gereken yerlerden biri Kore’dir. Maddeler artırılabilir ama bu kadar diyelim ve başka bir yazıda görüşmek üzere iyi günler.