Apple Kore 2. mağazasını açıyor

Apple Kore, 2. mağazasını açacak. Böylece Apple 2. Apple Korea mağazası ile Samsung’u kendi evinde vurmaya hazırlanıyor. Apple Kore 30 Kasım itibariyle Kore’deki ülkedeki satışlarını ve hizmetlerini genişletmek için 2. mağazasını açacak. Stratejik olarak da Seul’ün kuzeybatısındaki finans bölgesi Yeouido seçen Apple ile Samsung savaşı gittikçe kızışacağa benziyor.

Güney Kore Seul şubesi, yeni Apple Kore Store’un açılışı için resmi bir tarih açıklamadı. Ancak dedikodular 2021 yılı girmeden 2. mağazanın açılmış olacağını söylüyor.

Küresel teknoloji devinin ikinci Apple Mağazası, Yeouido’daki IFC Alışveriş Merkezi’nin birinci bodrum katında yer alacak. Birinci mağaza Ekim 2018’de Garosu-gil’de açılmıştı.

Dedikodular bununla da sınırlı değil. Apple’ın 2021’de Seul’ün merkezindeki Myeong-dong’da üçüncü Apple Korea mağazasını açacağına dair söylentiler de dolaşıyor.

Sonuç olarak Apple’ın Güney Kore’de yeni perakende mağazalarını açması, ezeli rakibi Samsung Electronics’in ev sahasında da rekabetin devam edebileceğini gösteriyor. Diğer yandan devlet desteği ve beraberinde toplumsal destek ile bugünlere gelen Samsung bu konuda sessizliğini sürdürüyor.

Diğer taraftan Güney kore’nin 5G teknolojisine hızlı girişi de büyük bir etken. Güney Kore ve 5G teknolojisi yatırımları konusundaki haberleri de sizlerle paylaşmıştık. Haliyle Güney Kore 5G teknolojileri konunda da 5G’ye sahip telefonları denemek için harika bir ülke. Apple da 5G telefonlarını piyasaya sürdüğünden hem pazar yeri olarak, hem de en büyük rakibinin kendi evinde operasyonunu büyüterek 1 taşla 2 kuş vurmayı hedefliyor.

Zira hatta beklenenden birkaç hafta önce ilk olarak Apple iPhone 12 modellerini Güney Kore’de satışa sunmuştu. Özellikle bu sebeple henüz Ekim ayında Güney Kore’deki genişleme stratejisini aslında duyurmuştu bile…

Bazı piyasa verileri, Samsung’un Kore akıllı telefon pazarına üçüncü çeyrek itibarıyla yüzde 72,3’lük bir payla hakim olduğunu göstermesine rağmen, Apple’ın iPhone 12 serisi pazarda hızla popülerlik kazanıyor. Kuvvetle ihtimal Apple 2020 4. çeyrekte Samsung’un pazar payını potansiyel olarak düşürebilir.