Güney Kore Covid-19 aşısı

Güney Kore 44 milyon Covid-19 aşısı siparişi verdiklerini duyurdu. Hükümet yetkililer ilk etapta 10 milyon insanı aşılamak için aşının hazır olduğunu belirttiler. Ayrıca ek olarak 34 milyon kişi için de yeterli dozda Covid-19 aşısına sahip olacaklarını doğruladılar.

Sağlık ve İlaç Bakanlıkları ve Kore Hastalık Kontrol Ajansı yetkilileri, Kore’nin 20 milyon dozluk AstraZeneca aşısının ön alımını yaptığını duyurdu. Ayrıca 44 milyon dozluk daha aşının da üretiminde son aşamada olduğu belirtildi. Hükümet yetkilileri aşı üretimi için Pfizer, Moderna ve Janssen gibi firmalarla anlaşmalar yaptıklarını açıkladılar.

Güney Kore hükümeti, Pfizer ve Moderna’nın aşılarının her biri için 20 milyon doz ve 4 milyon doz Janssen ile gerekli anlaşmalara sahip olduğunu ve diğer ayrıntıların da kesinleştiğini söyledi.

Sonuç olarak Güney Kore dört ilaç şirketinden toplamda 64 milyon dozluk aşı stoku için sipariş verdiğini gösteriyor.

Sonuç itibarıyla COVAX tesisinden ve ön alımlardan alınan birleşik dozlar, Kore’deki insanların yüzde 80’inden fazlasının ikişer doz alması için yeterli olacak. Zira Janssen üretimi haricindeki aşılar iki doz uygulanmasını gerektiriyor.

Her Vatandaşa Covid-19 Aşısı

Oysa Eylül ayında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında açıklanan hedeften çok daha fazla. Hükümet olarak nüfusun yüzde 60’ına veya 30 milyon insana aşı alınması ve uygulanması kararı alınmıştı. Bu sayede sürü bağışıklığı sağlanarak hastalığı ve bulaş riskini atlatmayı planlıyorlardı. Ancak görünen o ki Güney Kore her bir vatandaşı için aşı alımı yapmaya karar vermiş durumda.

Güney Kore hükümeti, yaptıkları aşı anlaşmaları ile ilk parti Covid-19 aşısının ilkbaharda teslim edileceğini beklediklerini söyledi. Ayrıca “bozuk aşı” bir facia daha yaşamak istemediklerini, bu sebeple soğuk zincir lojistik hizmetlerinin güçlendirileceğini belirtti. Zira Güney Kore’de geçen ay grip aşı vurulduktan sonra hayatını kaybedenlerin sayısı 100 kişiyi geçmişti.

Diğer taraftan aşılar için ödenen bedel ise hükümet yetkilileri tarafından açıklanmadı. Aşıların uygulanmasına ilk önce ciddi hayatı riski olanlardan başlanacak. Hemen ardından sağlık çalışanları aşıların ilk uygulanacağı kişiler olacak. Hiç kimse hangi aşıyı alacaklarını seçemeyecek.

Son olarak hükümet yetkilileri, aşı alımlarını finanse etmek için gelecek yılki bütçeden 900 milyar won ayrılacağını da açıklamalarına eklediler.