Yurtdışındaki Koreliler Posta Yoluyla Oy Kullanmak İstiyor

Yurtdışındaki Koreliler yaklaşan başkanlık seçiminde posta yoluyla oy kullanmak istiyor. İktidardaki Demokrat Parti’nin de işine geleceği için işi hızlandıralım havasına girdi. Artan çağrı üzerine, Güney Koreli gurbetçilerin posta yoluyla oy kullanmalarına izin veren yasanın düzenlenmesi için harekete geçti.

Yurtdışında yaşayan toplam seçmen sayısı yaklaşık 2,14 milyon veya tüm seçmenlerin yüzde 4,5’idir. 2 milyon seçmen fena değil ama gurbetçilerin düşük katılımları nedeniyle geçmiş seçimlerde sonuca çok az etkisi oldu. 2020 yılındaki son genel seçimlerde ortalama gurbetçi katılımı yüzde 5 gibi düşük bir orandı. 

Geçen yıl Kasım ayında, ABD, Avustralya, Japonya, Çin ve Brezilya’da yaşayan Korelilerden oluşan bir dernek, Cheong Wa Dae web sitesine posta yoluyla oy kullanmalarına izin verilmesini isteyen bir dilekçe verdi. Dilekçe sahipleri, 65 milyon kişinin posta yoluyla oy kullanmasına izin verilen son ABD başkanlık seçimi örneğine işaret ederek, seçim yasalarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

İktidardaki Demokrat Parti bu ayın başlarında ilgili yasa tasarılarını olağan Ulusal Meclis oturumunda ele almaya çalıştığını söyledi.

Gurbetçilerin çoğu en son seçimde Moon Jae-in’e oy vermiş.  2017’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gurbetçilerin yüzde 59,1’i Moon Jae-in lehinde oy kullanmış. 2020 genel seçimlerinde, iktidar partisi gurbetçilerin oylarının yüzde 34,4’ünü kazanmıştı. Son zamanlarda güvenoyu kaybeden iktidar için yasa çıkarsa can simidi olur. Her türlü iktidar partisinin başkan adayına yarar.

  1. cumhurbaşkanlığı seçiminde posta yoluyla oylama yapılabilmesi için mevcut yasanın en geç 10 Ekim’e kadar revize edilmesi gerekiyor. Kore Seçim Kurulu başkanlık seçmen listesini hazırlamaya 10 Ekim’de başlayacak.