Koreliler Lezzetli Olmasa da Marka Kahveyi Tercih Ediyor

Kore’de yapılan bir araştırmaya göre, büyük franchise kahve bayilerinde satılan kahvenin, küçük şubesi olmayan bağımsız kahve dükkanlarında satılan kahvelerden daha kötü bir tada sahip olduğu tespit edilmiş.

 

Gyeongsang Ulusal Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümünden bir araştırma ekibi, elektronik dil ve elektronik burun dahil olmak üzere cihazlar kullanarak 10 kahve örneğinin tat ve aroma özelliklerini analiz etmiş. Elektronik dil, ekşilik, umami (tuzlu tat veya kokuya atıfta bulunan), acılık, tuzluluk ve tatlılığı incelerken, elektronik burun mevcut uçucu bileşikleri analiz etmiş.

 

Sonuç mu? 10 sade kahve örneği, üç büyük franchise kahve dükkaknından ve dört franchise olmayan dükkandan ve ayrıca toplu olarak kahve tedarik eden diğer üç dükkandan alınmış. Araştırma ekibi, incelenen markaların isimlerini gizleyerek test etmiş.

Elektronik dilin tuzluluk sensörü, franchise mağazalarından gelen kahveyi yüksek olarak değerlendirirken, diğer dört sensör, küçük, bağımsız dükkanlardan gelen kahveye daha yüksek puan vermiş. Elektronik burun, küçük, bağımsız dükkanlardan alınan kahvede aroma oluşturan daha uçucu bileşikler tespit etmiş.

 

Çoğu Koreli tüketicinin tercih ettiği Starbucks gibi franchise dükkanlarından gelen kahve, franchise olmayan dükkanlardan veya toplu kahve dükkanlarından gelen kahveye kıyasla tat veya aroma açısından özellikle daha iyi değil. Ama Koreliler kahvede lezzet, tat veya aromadan ziyade markaya dikkat ediyorlar ve markayı tercih ediyorlar. Koreliler ağzının tadını bilmiyor.

 

Korelilerde bir şeyin fiyatı ne kadar yüksekse o oranda lezzetli ve kalitelidir mantığı hakim ama yüksek fiyatlı kahvenin mutlaka daha iyi bir tadı garanti etmediğini bu araştırma bir kez daha ortaya koymuş.

Kore Tüketici Ajansı tarafından 2019 yılında 1.031 tüketiciyle yapılan bir ankete göre, Koreli tüketiciler kahve dükkanının erişilebilirliğine, yani ofise yakınlığı en büyük önceliği veriyor ve yüzde 49’u belirli bir kahve dükkanını seçmelerinin nedeninin kolay erişim olduğunu söylemiş. Lezzeti ön planda tutanların oranı yüzde 24,7 iken, yüzde 8,2’si cafedeki atmosferi beğendikleri için belirli bir mağazayı seçtiklerini söyledi.

 

Korelilere bir fincan sade kahve için ne kadar uygun bir fiyat düşündükleri sorulduğunda, ortalama 3.055 won (2.61 $) olarak söylemişler. Kore Gıda Bilimi ve Beslenme Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre Kore, 2018 itibariyle dünyanın altıncı en büyük kahve ithalatçısıydı ve her bir Koreli yetişkin yılda ortalama 353 fincan kahve tüketiyor.

 

Kore’de kahve tüketimi kafe sayılarıyla ilgili Güney Kore’de kahve tüketimi ve Starbucks Cafe yazımıza da göz atabilirsiniz.