Yaşamak ve Çalışmak İçin En İyi ülkeler Sıralamasında Kore En Altta

Kore, gurbetçiler için yaşam koşullarını belirlemeye yönelik bir ankete dayalı bir endekste 59 ülke arasında 47. sırada yer aldı.

2021’de Yaşamak ve Çalışmak İçin En İyi ülkeler Sıralaması

Yaklaşık 4 milyon üyesiyle dünyanın en büyük göçmen topluluğu olan InterNations tarafından yayınlanan Expats Insider 2021 endeksinde, Kore’deki yabancılar Kore’ye yerleşmek, Koreli arkadaş bulmakta ve kendilerini evlerinde gibi hissetmekte zorlandığını ifade etmiş. 

Topluluk, Ocak ayında, 186 ülke veya bölgede yaşayan 174 millet/milliyeti temsil eden 12.420 göçmen katılımcısı üzerinde, yaşam kalitesi, yerleşim kolaylığı, çalışma hayatı, kişisel finans ve yaşam maliyeti gibi alanlardaki memnuniyetlerine ilişkin yıllık anketi gerçekleştirdi.

 Kore 13.Sıradan 50.Sıralara

Kore, 2014 yılında 61 ülke arasında genel yaşam koşullarında 13. sıradayken 7 yılda 2019’da 55. sıraya gerilemiş  olması bizim için de çok dikkat çekici . 2020’de 54. ve bu yıl 7 sıra yükselerek 47. sırada yer almış.

2021'de Yaşamak ve Çalışmak İçin En İyi ülkeler Sıralaması
2021’de Yaşamak ve Çalışmak İçin En İyi ülkeler Sıralaması

Listenin başında Tayvan gelirken, onu Meksika ve Kosta Rika takip ederken, son üç ülke Kuveyt, İtalya ve Güney Afrika oldu. Türkiye ise 52.sırada ve Kıbrıs 53.sırada yer almış. Kore, endekste alt kategoriler için neredeyse en düşük puanlar alarak “Evde hissediyorum” değerlendirmesinde 57 ülke arasında 56., “Dostluk” ta 50. ve “Arkadaş Bulma” da 49. sırada yer almış.

En İyi 10 Ülke

 1. Tayvan
 2. Meksika
 3. Kosta Rika
 4. Malezya
 5. Portekiz
 6. Yeni Zelanda
 7. Avustralya
 8. Ekvator
 9. Kanada
 10. Vietnam

En Sondaki 10 Ülke

 • 59.Kuveyt
 • 58.İtalya
 • 57.Güney Afrika
 • 56.Rusya
 • 55.Mısır
 • 54.Japonya
 • 53.Kıbrıs
 • 52.Türkiye
 • 51.Hindistan
 • 50.Malta

En Büyük Engel Korece Mi?

Kore hakkında yanıt verenlerin yüzde elli dördü, (yüzde 36 ülkelerin genel ortalaması) çok üzerinde, yerlilerle arkadaş olmanın çok zor olduğunu söylemiş. Peki arkadaşlık kurmaya engel olan şey ne?

InterNations bunun dil engelinden kaynaklandığını var sayabiliriz. Çünkü Kore’de ankete katılan gurbetçilerin yüzde 70’i Korece konuşmadıklarını söylemiş, bu yüzde 43 ile yerel dili konuşmayan gurbetçilerin ingilizce konuşsa bile arkadaşlık ve iletişim kurmada dil büyük engel.

Ya Yaşam Kalitesi?

Kore’nin beğendikleri, vazgeçemedikleri yanları yok mu? Tabi ki var. Kore’nin yaşam kalitesi yüksek. Kore, “Yaşam Kalitesi” kategorisi listesinde 28. sırada yer almış. Alt kategorilerinde, “Sağlık ve Refah” kategorisinde ikinci sırada yer alırken, gurbetçilerin yüzde 84’ü Kore’nin tıbbi ilaç ücretlerinin uygun olduğunu ve yüzde 92’si tıbbi hizmetlerin kalitesinin de yüksek olduğunu söylemiş. Kore yaşanılacak değil gezilecek ülke.

Ulaşım ve Covid 

Kore ayrıca “Seyahat ve Ulaşım” alt kategorisinde ortalamanın üzerinde bir performans göstermiş. Ankete katılanların yüzde 92’si ulaştırma altyapısını olumlu olarak değerlendirmiş.

Son olarak, katılımcılara COVID-19 salgını sırasında yaşamlarını nasıl etkilediği de sorulmuş. Pandeminin yaşamları üzerindeki etkisi sorulduğunda, Kore’de yanıt verenlerin yüzde 28’i, Kore’de kalmaya devam edeceğini ve yakın gelecekte kendi ülkelerine geri dönmeyeceğini söylemiş.

Kore’deki yabancıların yaklaşık yüzde 84’ü, Kore hükümetinin pandemiyle ilgili düzenli bilgilendirme yapmalarında memnun olduklarını söylemiş.