Kore'de 84 Üniversite Öğrencisizlikten Zarar Ediyor

Kore’deki üniversiteler kayıtlarda kontenjanlarını dolduramadı. Kore, öğrencisizlik ve parasızlıktan 84 üniversitenin kapısına kilit vuracak. Çoğu üniversiteler geçen yıllara göre binlerce eksik öğrenciyle başladı. Üniversitelerin mali krizleriyle ilgili daha önceki Kore Üniversiteleri Pandemide Can Çekişiyor haberimize bakabilirsiniz.

84 Üniversitenin Kapısına Kilit

Kore’deki Seksen dört kâr amacı gütmeyen özel üniversitenin yeni öğrenci alma konusunda sıkıntıları var. Kapanma noktasına gelen bu üniversitelerdeki mevcut öğrenciler de mezun olmadan ayrılabilecekleri anlamına geliyor. Azalan nüfus, okul harç paraları ve öğrencilerin çoğunun tercihi Seul merkezdeki üniversiteler olunca birçok şehirdeki üniversiteler yıllık öğrenci kotalarını karşılayamıyor.

Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü’nün bir raporuna göre, 84 üniversitenin finansmanı o kadar kötü ki artık normal çalışamıyor ve uygun akademik araştırma yapamıyorlar. Bu üniversitelerden Altmış ikisi başkent Seul’un dışında. Diğer 22 tanesi de Seul ve çevresinde.

Özel Üniversitelerin 3 / 4’ü Zarar Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı son rapora göre, kâr amacı gütmeyen özel üniversitelerin büyük çoğunluğu zarar ediyor ilk etapta finans problemi yaşıyor.

Dört özel üniversiteden üçü kazandıklarından daha fazla para harcıyor, bu son altı yılda 2,4 kat artmış. Sebebi her yıl nüfus oranı azaldıkça öğrenci sayılarının da azalması normal.

Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü’nün geçen hafta yayınladığı rapora göre, ülke çapındaki 141 özel üniversitenin yüzde 105 veya 74,5’i 2018’de zarar etmiş. Kore’de kâr eden üniversite sayı, 2012’de 97’deyken 2018’de 36’ya düşmüş. Seul metropol bölgesinde zarar eden üniversite sayısı aynı dönemde 13’ten 39’a çıkmış.

Hocaların Maaşların Veremecekseniz Kapatın

Kore’deki üniversiteler ve meslek yüksekokulları, bu yılki kayıt rakamları geçen yıla göre 40.586 öğrenci eksik oldu. Önceki yıla göre yaklaşık üç kat daha düştü.

Kore Milli Eğitim Bakanlığı dün yaptığı açıklamada okullara, işe alım kontenjanlarını önümüzdeki Mart ayına kadar gönüllü olarak azaltmalarını istedi. Eğer marta kadar siz düşürmezseniz hükümet tarafından düşürülmesiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi. Çarkı çeviremiyor, hocaların maaşını veremeyecekseniz bazı bölümleri kapatın diye kibarca uyardı.

Eğer Kore’deki üniversiteler ve meslek yüksek okulları, kabul kontenjanlarını düşürmezse Kore 2024’te 100.000 gibi büyük bir öğrenci sıkıntısı ile karşı karşıya kalması bekleniyor.

Kontenjanları Azaltın

Önceki hükümet, okulların değerlendirmelerine dayanarak üniversiteye kabul barajını düşürmüştü, ancak Moon Jae-in yönetimi okullara yalnızca kendi takdirlerini kullanmalarını söylemişti.

Kore’de okul çağındaki nüfus geçen yıl 130.000 azalmasına rağmen, son dört yılda üniversite kontenjanları yalnızca 18.902 oranında azaltıldı. Park Geun-hye yönetimi sırasında, okul çağındaki nüfus 70.000 civarında azalırken, üniversite kayıt kontenjanları 52.040 azaldı. Yani doğum sayısına göre orantılı azaltılmadığı için her geçen sorun büyüyor.