Kore’de, Samsung Galaxy akıllı telefonlara bazen ”ajae” ‘yaşlı’ telefonu denir; bu, muhtemelen Samsung Electronics’in pazarlama departmanını rahatsız eden bir takma ad. Kore’de Samsung telefonu hangi yaş grubu daha çok tercih ediyor? Kore’de cinsiyete göre de en çok İphone’u kim tercih ediyor? Samsung Z kuşağı gençler için yeni model bir planı var mı? Sorularını cevabını bulacağınız haberimiz.

”Ajae” Kore’de orta yaşlı adam anlamına geliyor ve bu tanıma uyan pek çok kişi, özellikle iPhone ile karşılaştırıldığında telefonu kullandığı için isim takıldı kaldı.

Demografi, akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemlerini (iPhone’lar için iOS ve Galaxy için Android) karşılaştıran çeşitli ülkelerden gelen verilere göre evrensel görünüyor.

Algı, akıllı telefon üreticileri için her şeydir, bu nedenle ajae takma adı herhangi bir anlam ifade etse de, eğer bu böyle devam ederse, Samsung Electronics, yaşlıların tercih ettiği telefon imajı yüzünde genç müşterilerini kaybeder. Gerçi Kore’de genç nüfus da kalmadı ama bu algı diğer ülkelerde de yayılırsa önemli satışlarını kaybedebilir.

Samsung, Ajae İmajından Nasıl Kurtulur?

Geçen yıl, ajae phone ifadesi, Samsung Electronics’in mobil iletişim işinin başkanı ve başkanı Roh Tae-moon’a ulaştı.

Yöneticileri ve çalışanları – özellikle 20’li ve 30’lu yaşlarındakileri bir araya getirmek için yapılan çevrimiçi bir toplantıda, bir çalışan Roh’a Samsung Electronics’in cihazlarını ajae telefon görüntüsünden nasıl kurtarabileceğini sordu.

Roh, şirketin 1990’ların sonu ile 2010’ların başı arasında doğan gençleri Galaxy telefonlarına çekmeye yardımcı olacak iyileştirmelere öncelik verdiğini söyledi.

Samsung Electronics, tasarım bilincine sahip genç tüketicileri çekmek için katlanabilir modellerine güveniyor ve onları göz alıcı renkler ve tasarımlarla moda ürünleri olarak pazarlıyor.

Samsung Galaxy, En çok Yaşlıların Tercihi

Gallup Korea tarafından bu ayın başlarında gerçekleştirilen bir ankette, 40’lı yaşlarındaki katılımcıların yüzde 79’u Galaxy akıllı telefon kullandıklarını, yüzde 11’i ise iPhone kullandığını söyledi.

50’li yaşlarındakilerin yüzde 77’si Galaxy telefon kullandığını sadece yüzde 5’i iPhone kullandıklarını söylemiş.

Bu yaş grubundaki birçok Galaxy kullanıcısı, telefonlarının klasik sınırlı sayıda işlevleri için (arama, mesajlaşma ve KakoTalk uygulaması ve Naver’de gezinme gibi temel işlevleri ucuz fiyatlara sağladığı için tercih ettiğini söylemiş.

18 ila 29 yaşları arasındakiler için veriler  tam ters çıkmış. 20  ile 30 yaş grubu iPhone kullananlarda yüzde 52 ve Galaxy modellerinde yüzde 39. Kore’deki üniversite öğrencilerinde her 10 öğrencinin 7’si İphone kullanıyor.

Cinsiyete göre incelendiğinde, kadın kullanıcıların tercihi iPhone’dan yana. Kore’de 947 katılımcıyla yapılan ankete göre, 18 ila 29 yaş arasındaki kadın katılımcıların yüzde 62’si şu anda iPhone kullanıyor, erkeklerin yalnızca yüzde 42’si İphone tercih etmiş. Ortaokul ve lise yaş grubu olan 10’lu ve 20’li yaşlarındaki erkeklerin yüzde 46’sı Galaxy telefon kullanmış. Öğrenciler  geliri olmayan ve genelde baba ve annelerinin eski telefonunu kullandığı için bu oran biraz yüksek.

Koreli 30’larındaki erkeklerin yüzde 53’ü Galaxy telefonları ve yüzde 44’ü iPhone kullandığını söylerken 30’larındaki kadınlar da iPhone’ları tercih ediyor, yüzde 55’i İphone telefonları ve yüzde 45’i Galaxy’yi kullanıyor.

Görüşülen bazı Galaxy kullanıcıları, tercih sebebi/nedeni olarak iPhone’un eksik olduğu işlevleri gösteriyor. Koreliler için  Samsung Pay ödeme sistemi önemli olduğu için çok tercih ediliyor. Apple Pay ödeme henüz Kore’de kullanılmıyor.

Samsung Z kuşağını hedefleyen Z Flip telefonlar

Samsung Electronics, katlanabilir telefonlarının, genç kadınlar da dahil olmak üzere gençlere hitap edecek şekilde hazırlandığı söylüyor.

Samsung yetklisine göre; Galaxy Z Fold ve Z Flip – kapaklı tarzı Z Flip, 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadın kullanıcıların oranının daha yüksek. Z Flip’in ana kullanıcı grubunun diğer Galaxy modellerinden farklı olarak 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlar.

Samsung olayın farkında ve bunun için yeni tasarım ve uygulamalarla genç müşterileri kendine çekmeye çalışacak. Bakalım Samgung Ajae imajında kurtulma ve genç müşterilere hitap etmede ne kadar başarılı olacak?