Kore’de Önümüzdeki yılın asgari ücreti belirlemeye yönelik işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 27 kişiden oluşan komisyon görüşmelere başladı.

Bu yılki müzakerede, işçiler Moon Jae-in seçim vaadi olarak, görev süresi içerisinde saatlik ücreti 10.000 won’un (8.82 $) üzerine çıkarma sözünü yerine getirmesi gerekir bu onun ve hükümeti için son şans olduğunu söylüyor.

Kore’de  gelecek yılın asgari ücreti 5 Ağustos’a kadar resmi olarak açıklanacak. Yeni oran üzerinde anlaşmaya varması için Temmuz ortasına kadar  görüşme süresi var. Büyük işçi sendikaları normal şartlarda bu yılki 8.720 wondan yüzde 14.7 artışla 10.000 won olmasını istiyor ama bakalım son rakam ne olacak?

KORE’DE YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK
Kore’de Hükümetlere göre Asgari Ücret Artış Oranları

İşçiler son iki yılda asgari ücrette çok büyük bir artış olmadığı için ( 2021 için yüzde 2,87 ve 2020 için yüzde 1,5 artış) bu yılki müzakerelerde yüksek bir  artış oranı olmalı kanaatinde.

Ancak işverenler Covid’den perişan olduk bir de içi maliyeti artarsa iyice perişan oluruz, bu yıl için de sabit kalmalı diyor. İşveren grupları, bir başka zammın durumlarını daha da kötüleştireceğini ve bu nedenle iş dünyası temsilcilerinin gelecek yılki oranın geçen yıl olduğu gibi dondurulmasını veya hatta düşürülmesini önermelerinin beklendiğini söylüyor.

Bazı uzmanlara göre de asgari ücrete yapılacak yüksek bir artış oranı işçi çıkarmalara ve işsizliğe sebep olacağı konusunda uyarıyor. Kore Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nden yapılan bir ankete göre eğer saatlik ücret 10.000 won’a yükselirse 304 bin kişi işini kaybedebilir.

Hükümetin ve Özellikle Moon Jae-in devlet başkanı seçilirken verdiği sözü var ve seçime de bir yıldan az bir zaman kaldı. Moon, ya 10 bin won deyip  hem sözünde duracak ve seçim yatırımı yapacak ya da işvereni dinleyip seçimi kaybedecek. Bu yıl 2021 yılı için asgari ücretli birinin eline geçen  aylık para 1.822.480 bin Kore Wondu. Türk lirası olarak bugünkü kurla 14 bin TL. yapıyor.

Bakalım komisyondan ne çıkacak. Gelişmeleri yakında takip edeceğiz.