Kuzey Kore'den İran'a ziyaret
Kuzey Koreli diplomatın İran ziyareti ABD’nin ambargosuna karşı İran’a destek olarak yorumlanıyor. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’nun ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı uyguladığı yaptırımların yürürlüğe girdiği saatlerde İran’a yaptığı ziyaret, Kuzey Kore’nin nükleer silah programına ilişkin Washington’la yaptığı görüşmelerde bir çıkmazın ortaya çıkmasıyla ilgili soruları gündeme getirdi.
Ri ve İranlı mevkidaşı Javad Zarif, ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımların başladığı gün Salı günü bir araya geldi. Kore Ulusal Diplomasi Akademisi’nde profesör olan Kim Hyun-wook, “Bence Kuzey Kore ABD’ye karşı ABD’ye karşı yaptırımlar uyguladıkları için ABD’ye karşı birleşmeye çalışıyor. Kuzey Kore’nin ABD ile müzakerelerde çok fazla kart bulundurmadığı gibi, diplomatik ortaklarını çeşitlendirmekte ve kaldıraçlarını artırmak için onlarla ittifakını güçlendirmektedir” dedi.
İran devlet haber ajansına göre İran’ın mevkidaşı ile ikili görüşme Ri’nun talebi üzerine gerçekleşti. Ri’nin İran’a yaptığı gezi iki gün sürdü.Haberde mevcut ikili ilişkilerden memnuniyet duyduklarını ve ilişkilerin daha da genişlemesini talep ettiklerini ve son bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra karşılıklı çıkar konuları ele alındı denildi.Ri’nın Çarşamba günü Kuzey Kore’ye dönmeden önce İran Devlet Başkanı Hassan Rouhani ile de bir araya geldiği bildirildi.
Güney Koreli uzmanlara göre kuzeyin ABD’nin ambargo ve baskısına karşı birlikte hareket etmesi ve daha güçlü bağlar sergiliyor görüntüsü Kore Barış sürecini olumsuz etkileyebilir., ancak başka bir uzman, yanlış bir mesaj gönderebileceğini söyledi. Bu fotoğrafı ABD’nin nasıl göreceği ve nasıl tepki vereceği merak konusu. Bu saatten sonra ABD Kuzey Kore’ye karşı daha sert bir duruş sergileyebilir.