Kuzey kore ABD'ye naaşları gönderdi

Kuzey Kore, 1950-1953 Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden 55 ABD askerinin naaşlarından kalan kalıntıları gönderdi. ABD’ye ait bir askeri uçak kalıntıları Güney Kore’deki ABD üssüne götürdü. Kuzey Kore lideri barış görüşmeleri ve ülkeyi nükleer silahlardan arındırmaya yönelik verdiği sözlerinde duruyor. ABD Başkanı Donald Trump da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a teşekkür etti.

 

Kuzey Kore’nin liman şehri Wonsan’dan ayrılan  C-17 kargo uçağı kalıntıları Güney Kore’deki ABD’ye ait Osan Hava Üssü’ne götürdü.

 

Trump ve Kim  geçen ay Singapur’daki tarihi zirvede Kore Savaşı’nda ölen ABD askerlerinin kalıntılarının ülkelerine gönderilmesi konusunda mutabık kalmıştı. 1990 ve 2005 arasında Kuzey Kore’den 229 askerin kalıntıları alınmış ancak Pyonyang’la ilişkilerin kötüleşmesi kalıntıların geri alınması sürecini aksatmıştı.

 

Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin, Kuzey Kore’de cenazeleri kalan şehitlerimizin kimliklerinin tespiti ve Türkiye’ye nakli için geçen ay Kuzey Kore’ye gidip resmi görüşmelerde bulunmuştu ama henüz bir gelişme olmadı.