Kore için 14 günlük gezi

Türkiye’de okullar kapandı, Ramazan Bayramı’nı da katarsak  uzun bir tatil sezonu başlıyor. Aylar öncesinde biletini alan yada son anda rotayı Kore’ye çevirenlere iki haftalık bir gezi planı çıkarılım. Bol yağışlı, nemli ve sıcak olmasından dolayı bu aylarda Kore gezisi pek tercih edilecek zaman değil fakat yine de Türkiye’nin tatiline göre mecbur ayarlanacağı için havalar nasıl olursa olsun, yeter ki havamız yerinde olsun diyorsanız; buyurun hep beraber Kore’yi turlamaya. Henüz geliş tarihi net olmayanlara da başka bir yazımızda Ekim’de veya Mayıs’ta gelin diyoruz.

1-3. Günler:

Hayalinizi süsleyen gezi tarihi yaklaştıkça ve gözünüze uykunun girmediği günler sona erip Inhceon hava limanına indiğinizde ilk önce Seul’a gelin. Etkileyiciliği ve ihtişamı ile bizim Topkapı Sarayı’nı andıran Gyeongbokgung Sarayı’nı gezerek programa başlayın. Gezi, bir rehber eşliğinde veya bir bilenle olursa daha anlamlı olur. Eğer tek takılıyorsanız, Seul Büyükşehir Belediyesinin Gangnam otobüs durağında hareket eden otobüslerle sabah 8.00’den akşam 18.00’e kadar olan şehir turu da tercih edilebilir. Yanılmıyorsam bir günlük ücret 70.000 Won. Öğle yemeğini de onlar veriyor. Gezdiğiniz yerlerin geleneksel mimarisini yakından inceleyin. Hemen geçiştirmeyin, yavaş yavaş gezin. Bir sonraki durağınız geleneksel Bukchon Hanok  Köyü olsun. En ince ayrıntısına kadar bakın. Küçük sokakların ve muhteşem eski Kore evlerinin arasında kaybolun. Oradan çıkın Insadong taraflarında Kore yemeklerinin tadına bakın ve geleneksel çaylarını yudumlayın. İstanbul’un yedi tepesi olsa da her şehrin bir tepesi bir Çamlıca’sı vardır. Seul’un muhteşem şehir manzaralı tepeside Namsan Dağı’ndaki Namsan  Kulesi’ne mutlaka çıkın. Haftanın bazı günlerinde 14.00-15.00 saatlerinde ücretsiz çok etkileyici geleneksel gösteriler oluyor. Mutlaka onları da denk getirmeye çalışın. Bizdeki İstanbul Boğaz manzarası  gezisi için Han Nehri boyunca bir bisiklet kiralayarak akşam serinliğinde  açık hava gezintisiyle günü tamamlayabilirsiniz. Yağış durumuna göre kapalı mekan gezileri de yapılabilir. Ulusal Kore Müzesi  gezilebilir, eğer antik eserler ilginizi çekmezse, tasarım ve moda trendlerinin merkezi  Dongdaemun  Design Plaza veya Coex Mall ve fuar alanı gezilebilir . Son olarak Gangnam çevresini, Kozmetik ve güzellik ürünlerinin olduğu ve Sinsa-dong tarafları gezilebilir. Farklı temalardaki kafeleri de ziyaret etmeyi unutmayın.

4.Gün: DMZ

Kore barış görüşmelerinin yapıldığı ve silahtan arındırılmış sınırdaki tampon bölge DMZ ‘yi ziyaret edebilirsiniz. 250 Kilometre uzaklıkta ve önceden ayarlayarak ve turlarla gidebilirsiniz. Kuzey Kore’yi fiziksel olarak daha yakından görme fırsatı bulabileceğiniz, savaştan kalma eski tünelleri görebileceğiniz, fotoğraf çekebileceğiniz bir yer.

5-6. Günler: Jeonju

Ülkenin güneybatısında yer alan Jeonju, lezzet durağı ve Kore mutfağının zenginliğini görebileceğiniz şehirlerden biri. Geleneksel yemeklerin orijinal tam tadını almak için  doğru bir adres. Nasıl ki biz de kebap deyince Adana, künefe deyince Hatay,  Kore’de de bibimbap denince burası akla gelir. Şehir aynı zamanda Kore’nin geleneksel halini korumuş. Hatta geceyi bu şehirdeki bir (hanok) geleneksel evlerde geçirebilirsiniz.

7.Gün: Boseong

Boseong, Türkiye’deki Rize gibi sakin bir şehir. Yemyeşil çay tarlaları ile kendinizi Rize’de hissedebilirsiniz. Daehan Dawon Plantasyonu da görülmeye değer. Burada çay tutkunları için, yeşil çay yetiştirme sürecini öğrenebileceğiniz ve hatta kendinize hazırlayabilir, Kore Çay Müzesini gezebilirsiniz. Yerel restoranlardan birinde öğle yemeği için mola verebilirsiniz. Yeşil çaydan yapılmış ramyon erişte ve yeşil çay dondurması gibi yeşil çay spesiyalitelerini deneyebilirsiniz.

8-10. Günler: Jeju Adası

Akdeniz sahilleri tarzında fakat doğal volkanik oluşumu görmek için ülkenin güney sahilinde bulunan Jeju Adası,da mutlaka gezilecek görülecek bir yer. Geldiğiniz iklime göre değişmekle beraber sahillerinde güneşin tadını çıkarabilir, bisikletle yürüyüş yapabilirsin. Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz ama buraya yürümeye mi geldik derseniz, adanın doğal manzaralarına ve kültürel güzelliğine tanık olmanızın bir başka yoludur yürüyüş. Gezinti yaparsanız adanın farklı perspektiflerini görebileceğiniz küçük köyler, plajlar, çiftlikler veya ormanları görebilirsiniz. Akşam serinliğinde bisiklete binmek isterseniz ki bence isteyin de,  Jeju’da yaklaşık 180 km uzunluktaki kesintisiz, pürüzsüz bisiklet parkurlarının tadını çıkarın.

11-13. Günler: Busan

Busan,In Türkiye için ayrı bir yeri var. Çünkü Kore Savaşı’nda şehit düşen Türk askerleri için yapılan Türk şehitliği burada. Busan tarihinin yanında etkileyiciliğiyle, dağ ve deniz manzarasıyla, sayısız kaplıcaları ve deniz ürünleri restoranı ile Kore’nin ikinci en büyük şehri. Öğleden sonra, duvar resimleriyle kaplı parlak renkli evlerle dolu bir yamaç topluluğu olan Gamcheon Kültür Köyü‘nde vakit geçirebilirsiniz. Çok ünlü Budist tapınaklarından biri olan Haedong Yonggung Tapınağı‘nı da ziyaret etmeyi unutmayın. Bu arada  Busan’ın mutfağı, Seul’dan veya diğer şehirlerden çok farklıdır, denemekte fayda var. Hareketli ve farklı okyanus balıklarının olduğu balık pazarlarını,  kafelerini ve muhteşem  gün batımı manzaraları için Haeundae Plajı’na uğramadan Busan gezinizi tamamlamayın.

14.Gün: Seul

Günün sonunda gece yarısı hızlı tren KTX ile Seul’a dönüş yapın ve kalan son gününüzde alışveriş yapın. Seul’da nerede ne alınır ve  alışveriş için önceki yazıya bakılabilir. Alışveriş yaparken gidemediğiniz yakın yer kaldıysa içinizde kalmasın diye oralara da gidilebilir. Canlı sokak performanslarına şahit olunabilir, ilginç kafelere gidilebilir ve helal hassasiyetine bağlı olarak Kore barbeküsü veya  yemeklerinin son kez tadına bakılabilir. Kore’nin gece hayatını, Kore tarzı noraebangları veya karaoke odalarını da görerek geziyi noktalayabilirsiniz. Bu kadar gün kaldıktan ve bu kadar yere gittikten sonra artık Kore’nin yabancısı sayılmazsınız.

Burada küçük bir hatırlatmayla yazıyı tamamlayayım. İki haftalık veya bir aylık gezi de olsa her gün  2 saat Korece dersi de veriyoruz türünden kampanyalara itibar etmeyin. 14 günlük gezi paket programında Koreli öğretmenden 10 saat Korece dil kursu deniliyor ama içi doldurulmayan bir vaat olarak kalıyor. Olacaksa da baştan net konuşulmalı. Onun yerine  20 cümleyi geçmeyecek kısa tanışma, selamlama ve  adres sorma cümleleri ezberleyin yeterli. Bu arada benim herhangi bir turizm ve organizasyon firmam veya bağlantım yok. Neyse bizden bu kadar, sizin gezi planınıza uyar veya uymaz ama bir fikir vermiştir. Kore’ye birden fazla gelenler için ayrı bir rota ve ayrı bir gezi yazısı da düşünüyorum, bakalım. Artık sizi hayalinizdeki ülkeye bekliyoruz.

Görüşmek üzere..!

Yazının Kaynağı: https://theculturetrip.com/authors/mimsie-ladner/