Kore Resmi Tatillere 4 Gün Daha Ekledi

Güney Kore meclisinden kabul edilen yasa tasarısına göre yıllık resmi tatillerden hafta sonuna denk gelen tatil günleri için hafta içi bir gün daha tatil olacak. Bu, Kore’de resmi olarak çalışan memur ve işçilere bir yılda ekstra dört gün daha fazla tatil verilmiş oldu.

Salı günü Kore milletvekilleri, hafta sonlarına denk gelen tüm resmi tatiller için hafta içi tatilleri belirleyen bir yasa tasarısını onayladı. Tasarı 152’ye karşı 206’ya kabul edildi, 18’i karşı çıktı.

Yeni yasanın uygulanacağı ilk resmi tatil günü, Pazar gününe denk gelen 15 Ağustos’ta Kore’nin Kurtuluş Günü olacak. Özel ve kamuda çalışanlar Pazartesi günü de tatil yapacak ve izinli olacak. Bu yıl ki Noel kutlamaları da hafta sonuna denk geleceği için. 25 Aralık Cumartesi günü olduğundan 27 Aralık da tatil olacak.

4 Gün Daha Tatil

Kore’de şimdiye kadar, hafta sonuna denk gelirse ekstra hafta içi bir gün daha tatil verilen tatiller; Lunar New Year, Chuseok ve Children’s Day idi. Bu uygulamaya da  2013’te geçmişti. 8 yıl sonra değişikliğe gidilmiş oldu ve Koreliler için yıllık resmi tatil gün sayısı 4 gün daha arttı.

Kore bunu niçin yapıyor? Koreliler hafta sonuyla birleştirip 3 gün bir yerlere gidebilsin bir tatil yapsın, harcamaları artırmak ve asgari ücret görüşmelerinin olduğu şu günlerde resmi tatillerde çalışacak işçiler için ekstra mesai ücreti demek.

Hükümetin Seçim Yatırımı

Muhalif kesimlere göre hükümetin gider ayak yaptığı bir seçim yatırımı. Yeni değişen tatil kuralı, beş veya daha az çalışanı olan küçük işletmelerede uygulanmayacak.Hafta içi tatiller için bastıran iktidar partisi, ek tatillerin 4,2 trilyon won (3,7 milyar $) ekonomik fayda ve 21 trilyon won günlük tüketim ve 360,000 istihdam yaratacağını tahmin ediyor.

Hyundai Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapora göre; otel, ulaşım, restoran ve eğlence işletmeleri en çok bu yasada faydalanacak kesim olacak.

Koreliler Gelecek Yıl 19 gün Resmi Tatilin Keyfini Çıkaracak

Kore Bilim ve BİT Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Korelilerin gelecek yıl hafta sonları dahil olmak üzere toplam 118 gün izin alacağını, gelecek yıl bu yıldan iki gün fazla izinli olacaklarını söyledi.

19 resmi tatil olacak, ancak bazıları Pazar gününe denk gelecek — Buddha’nın Doğum Günü (8 Mayıs), Chuseok (11 Eylül), Hangeul Günü (9 Ekim) ve Noel (25 Aralık) — ve takip eden iş gününde sadece Chuseok ve Hangeul Günü değiştirilecektir.

Gelecek yılın tatil günleri ayrıca cumhurbaşkanlığı seçim gününü (9 Mart) ve yerel seçim gününü (1 Haziran) içeriyor.

Ay Yeni Yılı  Seollal tatili beş günlük uzun bir tatil olacak çünkü Pazartesi’den Çarşamba’ya denk geliyor ve önceki hafta sonunu da içeriyor ve Chuseok dört gün sürecek.