Koreli Market Zincirleri Yurtdışına Açılıyor

Kore yerel market zincirleri, Güneydoğu Asya’ya doğru genişliyor ve endüstrinin yeni yükselişe geçtiği pazarları tercih ediyor.

Kore’nin Emart24, Malezya’daki ilk mağazasını 24 Haziran’da Kuala Lumpur’da açtı. Şirketin ilk yurt dışı mağazası oldu. Koreli Emart24 market zinciri, Malezya’da 2021 yılı sonuna kadar 10, beş yıl içinde ise 300 mağaza açmayı planlıyor. Şirket ayrıca Endonezya ve Vietnam gibi diğer Güneydoğu Asya pazarlarıyla da ilgileniyor.

Koreli şirketler, Kore’deki yerel market pazarı doymuş görünüyor. Onun için yurtdışı arayışına girdi. Kore’nin her köşe başında bakkal tarzında irili ufaklı 45.000’den fazla market var. Yerel market olan CU 14.900 şubesi var ve GS25 marketlerin 14.600 şube işletiyor. Diğerleri de 7Eleven mağazaları. 

 GS25, ilk yurt dışı mağazası için Ocak 2018’de Ho Chi Minh City’de bir mağaza açarak Vietnam’ı seçti. Şirketin şu anda Vietnam’da 110 mağazası var. CU ilk yurtdışı mağazasıyla, 2017’de İran’a girdi ancak 2018’de ABD’nin İran’a ambargosunun da etkisiyle çekildi. CU daha sonra, 2018’de Moğolistan’a girerek Ulaanbaatar’da ilk mağazasını açtı. Market zinciri şu anda Moğolistan’da 120 mağazayı başarıyla işletiyor.

CU, Moğolistan’da en çok mağazaya sahip ama Koreli bir başka market zinciri, GS25 ona yetişmek istiyor. GS25, Mayıs ayında Moğolistan- Ulan Batur’da ilk üç mağazasını açtı ve Haziran ayı sonuna kadar 11’ini faaliyete geçirmeyi planlıyor. Uzun vadede ise 2025 yılına kadar burada 300 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.  

CU’ya göre, Japon ve ABD marketleri eskiden Güneydoğu Asya’da kilit oyunculardı, ancak Kore ürünlerinin popülaritesi ve Kpop Kore market zincirlerine bir avantaj sağlıyor. CU Kuala Lumpar ilk mağazasını açtığında, insanlar ürün almak için uzun kuyruklar oluşturmuş. Bu marketlerde en çok satan ürünler yerel gıdalar değil Kore merkezli firmalar tarafından yapılan samgak Gimbap , üçgen Gimbap, ramen, noodle, anlık erişte ve cipsler.

CU sözcüsü, “Güneydoğu Asya’daki genç yerliler Kore ürünlerini güçlü bir şekilde tercih ediyor” dedi. “Kore market şirketleriyle ana franchise anlaşmaları imzalamak isteyen birçok Güneydoğu Asya şirketi var.”