Korelilerin tepkisiyle yapılandan geri adımlar ve özürler. Bu kez bir diziye tepki. Kore tarihini çarpıtıyor diye başlattıkları iki günlük sanal tepki. Koreliler olaylara, hukuksuzluk yapan kişilere ve gerçeği saptıran dizilere gösterdikleri duyarlılık ve tepkilerine hayran olmamak elde değil. İstemedikleri olay, durum ve kişiler için hemen devlet başkanlığının internet sitesine şikayet dilekçesiyle imza kampanyası düzenliyorlar ve bir iki günde yüz binler imza atıyor. Bir an da olay ülkede  birinci gündem maddesi haline geliyor ve halkın istediği yönde çözüme kavuşuyor.

Devlet başkanının yolsuzluğunda da, bazı bakanlarla ilgili usulsüzlüklerde de benzer yola başvurmuşlardı. Son olarak devletin karasal yayın yapan televizyon Kanalı SBS, Kore tarihini konu alan ”Joseon Exorcist” dizisinin ilk iki bölümünde tarihsel yanlışlıklar nedeniyle halkın tepkisi, tartışma ve öfkesi sonucunda cuma günü diziyi yayından kaldırttı.

İlk bölümde yüzde 8,9’luk rekor izlenme oranı olunca diğer bölümlere yatırım olsun diye SBS ilk bölümün bazı yerleri için özür diledi. Bazı bölümleri kırpacaklarını söylese de iki bölüm dayanabildiler. Dizinin bütün bölümlerin yüzde 80 çekimi bitmiş ve milyonlarca dolara mal olan dizi çöpe gitti.

Bir haftada iptal noktasına kadar yaşananları özetleyecek olursak;

‘Joseon Exorcist’ tarihsel yanlışlıkları dayatıyor

“Joseon Exorcist” dizisindeki tarihsel yanlışlıklar ve çarpıtmalardan dolayı yapım şirketleri özür dilemesine rağmen, halkın öfkesinin dinmesine özür yetmedi. Perşembe günü itibariyle, 156.500’den fazla kişi Devlet Başkanlık sitesi- Blue House web sitesinde gelecekteki tüm “Joseon Exorcist” bölümlerinin iptalinin talep edildiği dilekçeye imza attı.

Dönem draması, Pazartesi günü yayınlanan ilk bölümün hemen ardından tartışmalara yol açtı.

Çoğu Koreli izleyici, diziye konu olan 1400’den 1418’e kadar hüküm süren Joseon’un üçüncü kralı Kral Taejong’u (Kam Woo-sung tarafından canlandırılıyor), masum insanları acımasızca katlettiğini göstererek, onun için hiçbir tarihsel temeli olmadığını belirtiyor. Pek çok Koreli, Joseon döneminde geçen TV dizisinde Çin tarzı kostüm ve sahne dekorlarının kullanılmasını da eleştirdi.

Prodüksiyon ekibi başlangıçta Çin tarzı kostüm sahne malzemelerinin Ming Çin sınırına yakın olduğu için kullanıldığını belirten bir açıklama yaptı. Ekibin Joseon ve Ming China arasında bazı kültürel alışverişler olabileceğini düşündüğünü söyledi. Ekip daha sonra kısaca özür diledi ve tarihle uğraşırken daha dikkatli olacağını söyledi.

Açıklamayla halkın öfkesini daha da artırdı ve diziye reklam veren; Samsung Electronics, Cozyma, KT, LG Ev ve ACE Bed diziden reklamlarını çekti. Pazartesi ve Salı günleri için planlanan gösterinin yayınlanması ertelendi ve yapımcılar, tüm sorunlu sahnelerin yeniden gösterimlerde ve akışlarda silineceğini söyledi.

Son olarak; 8 yıldır yurtdışında olduğumuz ve Türk dizilerini yakından takip etmediğimiz için bilemiyorum ama Türkiye’de de böyle bir durum olsa mesela Muhteşem Yüzyıl, Diriliş Ertuğrul, Osmanlı’yı konuyu çarpıtsaydı. Halkın tepkisi nasıl olurdu? Dizi yapımcısı veya yayıncısı açısından nasıl sonuçlanırdı. Dizi yayından kaldırılır mıydı? bilemeyiz.