Kore’de elektrikli araç (EV) satışları hızla artıyor. Peki Koreliler milli olanı mı tercih ediyor yoksa Mercedes, BMW, Porsche ve Tesla’yı mı? Haberimizde bu soruların cevabını birlikte bulalım.

Kore’de elektrikli araç (EV) satışları hızla artıyor ve  yeni nesil elektrik şarj istasyonları kurulmaya başlandı haberini dün paylamıştık.Peki halk milli olanı mı tercih ediyor yoksa Tesla’yı mı? Açıklanan son elektrikli araç EV satış rakamlarına göre yabancı modeller kalitesinde yerli üretim olduğundan, Kore’de Tesla etkisi azalmış gibi görünüyor. Marka marka  elektrikli EV araç satış rakamlarla izah edelim

Geçen yıl Kore’nin en popüler EV’si olan Tesla Model 3, geçen yıl Ocak ve Şubat aylarında 1.524 araç satarken bu yıl ocak ve şubat ayında sadece 15’e düşmüş. 1500 nere 15 nere?

Tesla serisinin  diğer modellerin de satışları iyi değildi, sadece 4 tane Model S ve 12 tane de  Model X otomobil satıldı. Bu modellerin bu yılın, ilk iki ayında Kore’de satılan toplam 31 tane Tesla  elektrikli araç satılmış. Yılın başında  bütün modellerde satışlar genellikle aza ama  Tesla’nın performansı kötü denecek kadar az.

Alman otomobil üreticisi Porsche, bu yılın ilk iki ayında Kore’deki ithal EV pazarında lider durumunda. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kore’de lansmanı yapılan Taycan EV, Ocak ve Şubat aylarında 227 adet sattı. En düşük 4S modeli için 145.6 milyon won (128.000 $) maliyeti olan model, devlet sübvansiyonları almaya uygun olmadığı halde şubat ayı itibarıyla bu yıl Kore’deki ithal EV pazarında en fazla birimi satmayı başardı.

Mercedes-Benz EQC SUV satılan 25 adetle ikinci oldu. Mercedes-Benz Kore, bu yıl içinde GLA SUV ve S-Serisi sedanının tamamen elektrikli versiyonlarını Kore’ye getiriyor. BMW Korea ayrıca bu yıl içinde iki elektrikli SUV, iX3 ve X3’ün elektrikli versiyonu getireceğini açıkladı.

Koreli sürücüler için ithal elektrikli modeller tek seçenek değil. Bu yıl piyasaya sürülmesi planlanan yerli otomobil üreticilerinin EV modelleri de  kaliteleriyle biz de varız deyip Tesla’nın ve  diğer ithal araçlarla rekabet edecek kalitedeyiz diyor.

Hyundai Motor’un Ioniq 5’i, şimdiden Kore’de yaklaşık 40.000  ön talep topladı. Nisan ayında satışlara başlaması bekleniyor.Hyundai ile aynı şirket çatısında olan Kia’nın EV6’sının da Temmuz ayından itibaren yarışmaya dahil olması bekleniyor. Ayrıca Hyundai Motor’un lüks markası Genesis,  markalı araçları JW proje adıyla bilinen kendi EV modelini de piyasaya sürecek.

Tesla, Şubat ayında burada piyasaya sürülen yeni Model Y ile Kore’nin elektrikli araç pazarı için büyük umutlar besliyordu. Hatta fiyatını bile 60 milyon olarak belirlemişti Ancak Tesla, belirli bir neden belirtmeden standart donanımın küresel satışlarını askıya aldı.

Otomobil üreticisinin en popüler elektrikli otomobili olan Hyundai Motor’dan Kona Electric, yangın endişeleri nedeniyle bu yılın ilk iki ayında 175 adet sattı. Kia’nın Niro EV’si 254 adet sattı.