Kore'de Benzin İstasyonları Yerine E-pit İstasyonlar

Kore’de bilenen petrol istasyonları yerine elektrik şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Bunu Koreli Hyundai Motor Group, elektrikli araçların (EV) hızlı şarj edilmesi için Kore genelinde kendi altyapısını ve istasyonlar kuracak.

Şarj istasyonları için seçilen isim: E-pit. Hyundai Motor Group Salı günü yaptığı açıklamada, bu yıl Kore’de toplamda 20 tane müstakil elektrik şarj istasyonu, Bazı petrol istasyonlarına EV araçların elektrik şarjı için  120 şarj cihazı koymayı planlıyor. Ayrıca 73  tane de otoyollarda dinlenme ve dinlenleme tesislerine kurulucak. İlk etapta 48 tanesi  Seul ve Busan gibi büyük şehirlerde olacak.

E-pit istasyonları, 800 voltluk sistemle donatılmış bir EV pilinin yüzde 80’ini 18 dakika içinde şarj edebilen 350 kilovat saatlik şarj cihazlarına sahip olacak. Mevcut hızlı şarj cihazlarıyla bir EV’yi tam olarak şarj etmek yaklaşık 30 dakika sürer.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, “Hyundai Motor Group’un 800 voltluk sistemiyle donatılmış elektrikli araçlar, şarj süresini diğer şarj cihazlarına kıyasla yüzde 50’ye kadar azaltacak. Bu, sadece beş dakikalık şarjla 100 kilometre gidebileceğiniz anlamına geliyor.” dedi

 

Şirket, “E-pit, her türlü hizmetin hızlı ve rahat bir şekilde sunulduğu bir şarj platformu olmayı hedefliyor” dedi.

E-pit şarj cihazları, bir sürücünün ödeme bilgileri araca kaydedildiğinde ödeme kolaylığı da olacak. Bu işlev şimdilik yalnızca Hyundai, Kia ve Genesis’in E-GMP yapımı EV’lerinde mevcut olacak. Bir E-pit uygulaması aracılığıyla, insanlar şarj cihazlarını en yoğun zamanlarda kullanmak için dijital olarak sıraya girebilecekler. Hyundai Motor, Kore’deki diğer elektrikli araç şarj istasyonu operatörleriyle de ortak hareket edecek.

Kore Otomobil Üreticileri Derneği (KAMA) tarafından açıklanan son verilere göre, geçen yıl saf elektrikli, plug-in hibrit ve yakıt hücreli arabaları içeren toplam 2,94 milyon EV satıldı. Elektrikli araçlar trafiğe çıktıkça şarj etme, elektrikli araç üreticilerinin müşterileri çekmesi için önemli bir sorun haline geldi.

Tesla, yalnızca Tesla araçlarına hizmet veren kendi şarj altyapısını işletmektedir. İstasyonlarına Supercharger denir.

Volkswagen kısa süre önce, diğer şirketlerle ortaklaşa 2025 yılına kadar Avrupa’da 18.000 hızlı şarj cihazına sahip olacağını duyurdu.