Kore'de Netflix'e Alternatif Yerli Wavve İçin 1 Trilyon Yatırım

Kore, her alanda yerli ve milli markaları oluşturma hedefli hareket ediyor. Sırada Netflix’e alternatif dijital platform var. Kore kendi Netflix’ini kurmak için büyük yatırım yapma kararı aldı.

Wavve 1 trilyon won yatırım yapacak Güney Kore’nin Medya Hizmetleri Sağlayıcısı (MHS) Wavve, önümüzdeki 5 yıl içinde 1 trilyon wonluk orijinal içerik üreteceğini açıkladı. Wavve, kurulduğu zaman planlanan hedefi aşabilen piyasadaki en büyük şirket.

İç Pazara Hakim Olmak İçin

Netflix, Disney Plus, Amazon Prime gibi küresel MHS’ler her geçen gün yaygınlaşıyorlar. Wavve, hem iç pazara hâkim olabilmek hem de güçlü rakiplerini geride bırakabilmek adına agresif hareketler sergilemeye başladı.

2019 yılında piyasaya ilk çıktığında 2023 yılına kadar içerik üretimine 300 milyar won yatırım yapacaklarını söylemişlerdi. Ancak küresel piyasanın hareketliliğinden olsa gerek, bu yatırımlarını içeriklerin kalitesine yapmaya karar verdiklerini söylediler. Ayrıca Wavve, 2019-2020 yıllarında “Alice”, “SF8” ve “Zombi Dedektif” gibi içeriklere de toplamda 70 milyar won yatırım yapmıştı.

Stüdyo Kurulacak

Wavve’nin ana hissedarlarından SK Telecom, ayın 25’inde yapılan toplantısında yatırımlarını 100 milyar wona yükseltmeye karar verdi. Wavve’nin bu rakamı daha fazla yatırım çekerek 1 trilyon wona çıkarması beklenmekte. Bunun için Wavve ilk olarak, orijinal içerikleri planlama ve geliştirme amacıyla bir stüdyo kuracak. Aynı zamanda, içerikte rekabet gücü sağlamak ve küresel pazarları hedeflemek için yerli ve yabancı medya şirketleriyle ortaklıklar tartışılmakta. Küresel piyasa liderleri abonelerini rekabetçi bir şekilde koruyor. Yerli MHS’ler içinse iç pazarı güvence altına almak öncelik durumunda.

Sadece Wavve Değil

Sadece Wavve değil, aynı zamanda diğer MHS’ler de büyüyor. KT tarafından kısa süre önce başlatılan KT Studio Genie, önümüzdeki üç yıl içinde toplam 400 milyar wonluk yatırım alacak. JTBC Studio’ya ait CJ ENM TIVING ise orijinal içerikler üretmek için 400 milyar won’dan fazla yatırım aldı. Ayrıca Netflix, bu yıl Kore pazarına 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.