Koreliler Misafiri Lokantada, Yabancılar Evinde Ağırlıyor

Koreliler misafiri lokantada, yabancılar evinde ağırlamayı seviyor. Yapılan bir ankete göre Kore’de yaşayan yabancılar ve Koreliler misafir ağırlama, yemek tercihi konusunda büyük farklılık gösteriyor.

 

Kore’ye ilk geldiğimizde ve kiralık evlere bakarken de dikkatimizi çekmişti. Korelilerinin geneli bulaşık makinesi kullanmıyor ve yemeğide dışarıdan yemeyi tercih ediyorlar. Bu durumu yapılan araştırma ve anketle de izah etmiş olalım.

 

 

Kore’de yaşayan biz yabancılar, ülkemizden farklı olarak gördüğümüz en büyük kültürel farklılıkların Kore yemekleri ve Korelilerin misafirleri yemeğe davet etme şekli olduğunu çeşitli vesileler ve yazılarla dile getirmişti. Yabancılar olarak misafirimizi ya evimize davet ederdik ya da Türk lezzetlerini deneyebilecekleri bir lokantaya götürürdük. Koreliler de bizi lüks  ve özellikle Kore yemeklerinin olduğu restoranlarda akşam yemeği ısmarlardı. Eve davet edemediğimiz için de kusura bakmayın derlerdi. Bizim ailecek görüştüğümüz bazı Koreli aileleri de evlerinde ziyaret ettiğimiz oldu.

 

 

Başta da dediğimiz gibi bu farklı kültürü anket ve rakamlarla izah edelim. Corea Image Communication Institute tarafından yapılan anket, 21 diplomat, 50 girişimci, 17 akademisyen, 11 gazeteci, avukat ve profesyonel ve bir sanatçı olmak üzere 100 yabancı üzerinde gerçekleştirilmiş.

 

Ankete ayrıca 78 girişimci, 39 akademisyen, 19 kamu görevlisi, sekiz profesyonel, altı sanatçı ve diğer üçü de dahil olmak üzere 174 Koreli de  katılmış. Koreliler ve yabancılar arasında yemek kültürü açısından büyük bir fark var ortaya çıkmış.

 

 

Her 10 yabancıdan 5’i en çok misafirini evine davet ettiğini söylerken, yüzde 40’ı misafirlerle lokantalarda buluştuklarını, yüzde 10’u ise otel restoranlarına götürdüklerini söylemiş. Bu arada, 10 Koreliden dokuzu misafirlerini restoranlara veya otel restoranlarına götürdüklerini ve çok nadiren de olsa eve götürdüklerini söylemiş.

 

İnsanların misafirlerle yedikleri yemekle aileleriyle yedikleri birbirinden farklıydı. Yabancılar Kore, Çin, Japon, Fransız ve İtalyan mutfağı arasında eşit olarak seçim yaparken, Korelilerin yüzde 63,79’u en çok misafirlerle yemek yerken veya aileleriyle dışarıda yemek yerken Kore yemeği yediklerini söylemiş.

 

Ankete göre, hem Koreliler hem de yabancılar galbi, bulgogi ve bibimbabın diğer ülkelere başarıyla tanıtılabileceğini umduklarını söylemiş. Kore yemeklerinin neden kolayca küreselleştirilmediği sorulduğunda, Korelilerin yüzde 34,48’i henüz tanınmadığı için, yabancıların yüzde 45’i ise ağır kokusundan kaynaklandığını söylemiş.

 

Kore’deki yabancılar Kore ve Uzakdoğu’nun yemek kültürü batı yemeklerinden tamamen farklı, yağsız, tatsız, tuzsuz ve kızartma içermediği için az tercih edilir düşüncesinde olduğunu belirtmiş.

Konuyla alakalı ”Korelilerin Yeme Alışkanlıkları Nasıl?” yazımıza da göz atabilirsiniz.