Kore, Yurtdışındaki Diplomatlarına Yerli Araç Kullanın Diyor

Kore’nin yurt dışındaki büyükelçiliklerin ve diplomatların Kore’nin ürettiği Hyundai ve Kia yerine yabancı arabaları kullandıkları için eleştiriliyor. Diplomatların yabancı araç yerine Kore üretimi araçları kullanmalarını istiyor.

 

Kore yasalarına göre yurtdışındaki Kore diplomatik ofisleri, dış işleri bakanlığının diplomatik araçların yönetimine ilişkin talimatlarına göre, elçilik araçlarını satın alırken yerli markalara öncelik vermekle yükümlü.

 

Dış işleri Bakanlığının 2021 diplomatik araç yönetimi raporuna göre, bu yılın Ocak ayı itibariyle, yurt dışındaki Kore büyükelçiliklerindeki 681 diplomatik aracın yüzde 80’i veya 545’i yerli  Kore markası. Ama özellikle büyükelçilerin makam aracı ve üst düzey diplomatların dörtte biri Kore markası yerine lüks yabancı arabalara binmekte ısrar ediyor.

 

Mesela İngiltere’deki (UK) Kore elçiliğinde bir Hyundai, dört Mercedes-Benz ve bir Volkswagen varmış. Toronto’daki Konsoloslukta’da dikkatimi çekmişti ve bakmıştım makam araçları Hyundai ve Kia’ydı.

 

Mayıs 2009’da bakanlık, Hyundai ve Kia başta olmak üzere Kore’nin önde gelen yerli otomobil markalarıyla diplomatik misyonlar için Kore yapımı araçları kullanacağına ve Kore otomobillerinin küresel tanıtımına ve ihracatına katkıda bulunacağına dair bir mutabakat anlaşması imzalamıştı.

 

Ancak rapora göre, 2020’den bu yana satın alınan 55 elçilik aracından 11’inin ithal markalar olduğunu ve bu durumun hükümetin diplomatik araç yönetimi politikasını ihlal ettiğini gösteriyor.

 

Reklam dediğin böyle olur cinsinden bir olayı da hatırlatmak isteriz. Papa Francis, 2014’teki Kore ziyaretinde Kia Soul ile şehir turu yapmıştı kullanmıştı. Bu olaydan sonra Kia o model başta olmak üzere otomobil satışlarında o yıl rekor kırmıştı.

 

Yurtdışındaki Koreli diplomatik yetkililer, millet meclisinin Kore yapımı araçları kullanmaları için defalarca çağrı yapmasına rağmen yabancı lüks arabaları resmi araç olarak kullandıkları için eleştiriliyor. Vergisini biz veriyoruz. Yerli araç kullansınlar yabancıya gitmesin, biz kazanalım diyorlar. Kore’nin bu yönünü takdir ediyoruz.