KORELİ ŞİRKETLER HİDROJEN VE RÜZGAR ENERJİSİNE YÖNELİYOR

Dünya’nın nimetleri çok olsa da ne yazık ki sonsuz değil. Doğal kaynaklarımızın azalması hem bizler, hem de şirketler için sıkıntılı bir durum yaratıyor. Bundan dolayı da çoğu şirket artık doğal ve temiz enerji alanlarına yöneliyor. Hanwha, Hyundai ve Doosan gibi Koreli şirketler, bu alanlardan biri olan hidrojen enerjisine yönelmiş durumda.

Hidrojen Enerjisi Nedir?

Koreli Şirketler Hidrojen ve Rüzgar Enerjisine Yöneliyor
Koreli Şirketler Hidrojen ve Rüzgar Enerjisine Yöneliyor

Doğada bileşikler halinde bulunan hidrojen gazının işlenmesi ve dönüştürülmesi ile oluşan enerji kaynağıdır. Doğal enerji kaynağı olmamasına rağmen, sürdürülebilir ve alternatif enerji kaynakları arasında yer almakta.

Hidrojen Enerjisi İçin Anlaşmalar Yapıldı

Doosan Heavy Industries & Construction, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ile hidrojenle ilgili işlerde işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Doosan Heavy ve KHNP, yakın gelecekte hidrojen projelerinde yer almak istiyor. Şirketler; küçük ve orta ölçekli nükleer reaktörler ve suyla çalışan sistemler kullanmayı planlıyor. Bu şekilde hidrojen üretmek ve depolamak için teknolojiler geliştirilebilecek.

Hanwha Group ve Kore Kalkınma Bankası (KKB), önümüzdeki beş yıl içinde 5 trilyon won (4,5 milyar $) değerinde yeşil enerji ve finansman projelerinde işbirliği yapmak için geçtiğimiz çarşamba günü bir anlaşma imzaladı.

Hanwha Group, birleşme ve satın almaları aktif olarak takip etmekte. Ayrıca küresel ölçekte araştırma ve geliştirmeyle meşgul olarak güneş ve hidrojen enerjisi dahil, yeşil ve yenilenebilir enerji işlerini genişletmeye de yoğun bir şekilde odaklanmakta. Grup ayrıca beş yıl içinde 9 trilyon won’a kadar yatırım yapmayı planlıyor.

KKB ile yapılan ortaklık, düşük karbonlu ve çevre dostu enerji sektörlerini beslemek için devlet bankasının yerel işletmelerle işbirliği programlarının bir parçası. Ortak çabanın, grubun küresel enerji sektöründeki uzun vadeli kalkınma girişimini hızlandırması beklenmekte.

Hyundai Heavy Industries 2030 yılına kadar eksiksiz bir hidrojen değer zinciri oluşturmak istiyor. Bundan dolayı Hyundai Oilbank, bu yol haritasının bir parçası olarak hidrojen yakıt hücrelerini kullanarak elektrik üretecek bir ortak girişim kurmak için Korea South-East Power (KOEN) ile bir anlaştı. KOEN ise, yenilenebilir enerji üretimi konusundaki bilgi birikimini ve teknolojisini Hyundai ile paylaşmaya hazır.

Mavi Hidrojen De Üretilecek

Hyundai Oilbank, 2025 yılına kadar 100.000 ton çevre dostu “mavi” hidrojen üretmeyi hedefliyor. Ayrıca petrol rafinerisi gelirlerine olan bağımlılığını, 2030 yılına kadar mevcut %85’ten %40’a düşürmeyi hedefliyor. Mavi hidrojen ise üretim sırasında doğalgaz ve kömürden çıkan karbondioksitin yakalanmasıyla oluşan hidrojene denir.

Koreli Şirketler Hidrojen ve Rüzgar Enerjisine Yöneliyor

Rüzgar Çiftliği De Kurulacak

Kore perşembe günü, 2050 yılına kadar 0 sera gazı hedefine ulaşmak için yapılacak olan rüzgar çiftliği planını açıkladı. Başkan Moon Jae-In, rüzgar çiftliği projesine hem devletten hem de özel sektörden 36 trilyon won (32 milyon ABD doları) harcanacağını söyledi. Bu, dünyanın en büyük rüzgar çiftliği olacağı anlamına geliyor.

Mavi Saraya göre bu proje  210.000 yeni iş yaratacak. Rüzgar çiftliği tamamlandığında ise 5,7 milyon haneye yetecek elektrik üretecek. Çiftlik ayrıca, sera gazı emisyonunu 9,3 milyon ton azaltacak. Buna ek olarak, yılda 84.000 ton da temiz hidrojen üretecek.

Kore Çevre Federasyonu Hareketi’ne (KFEM) göre Kore, enerji ihtiyacı için kömüre ve nükleer enerjiye güveniyor. Halkın sadece %6’sı yenilenebilir enerji kaynaklarına güveniyor. Dolayısıyla atılan bu adımlar, zamanla halkı da yenilenebilir enerji kaynaklarına güvenmeye itecek.