Kore yabancı 56 bin isci alıyor

Koreli gençlerin çoğu tarlada çalışmak istemiyor. Bizim gençler de istemiyor ama Kore’de gençler çalışmazsa ya yaşlılar çalışacak ya da yabancı göçmen alacak.

Kore’de öğrencilere yapılan bir ankete göre, 10 Koreli üniversite öğrencisinden dokuzu ülke için çiftçiliğin önemli olduğunu düşünüyor, ancak iş burda çalışmaya gelince bunların yüzde birinden daha azı bir çiftlikte çalışmak istiyorum demiş.

Kore Kırsal Ekonomi Enstitüsü geçen yıl 1.692 öğrenciyle anket yapmış ve yüzde 87,3’ü tarımın önemli olduğunu söylemiş ancak yüzde 55,5’i çiftçilikle hiç ilgilenmediğini ve sadece yüzde 0,6’sı mezun olduktan sonra bir çiftlikte çalışmak istediğini söylemiş.

Bu, ortalama bir matematik hesabıyla her yıl yaklaşık 500.000 Korelinin üniversiteden mezun olduğu düşünülürse sadece 3.000’i çiftliklerde çalışacak işçiye dönüşecek ve tarım için Kore’nin yabancı işçilere daha çok bağımlı olacağı anlamına gelir.

Tarlada olmasa da yüzde 9,7’si tarımla ilgili bir alanda çalışmak istediğini söylemiş.

Koreli Öğrencilerin çoğu kırsalda yaşamayı bile istemiyor. Belki bizim ülkeden farklı değil ama yine de Kore toplumunu tanımak için bu tür araştırma rakamları kayda değer. Yüzde 16,9’u çiftlikte yaşamayı “asla” istemediğini söylerken yüzde 31,9’unun “ihtimal dahilinde olmadığını” söyledi. Çiftlikte yaşamak istediğini söyleyenlerin yüzde 58,5’i ise bunu ancak emekli olduklarında yapmak istiyor.

Koreli öğrencilerdeki bu yaklaşım, Kore’nin ülke çapında daha çok yabancı işçiyi tarlalarda çalıştırmak için alacak.