Kore’de İlkokula başlama yaşı beşe indirilecek

Kore Eğitim bakanlığı raporuna göre, 2025’ten başlayarak, Güney Kore’deki tüm çocukların ilkokula bir yıl önce başlamasına izin verilecek.

Bakanlık, okula başlama yaşının bir yıl düşürülmesinin, toplumsal mutabakat olması halinde en erken 2025’te yürürlüğe girebileceğini söyledi. Kore’de eğitim sistemi bir gecede ha deyince değişmiyor. Eylül ayında 20 bin veliyle yapacağı eğitim reformu anket sonuçlarına göre hareket edecek.

Kore’de çocuklar, uluslararası yaş sistemine göre sayılan altı yaşına geldikleri yılı takip eden yılın 1 Mart’ından itibaren ilkokula gider. Kore’de mevcut 6-3-3-4 eğitim sistemi var. Yani ilkokulda altı yıl, ortaokul ve lisede üçer yıl ve üniversitede dört yıl- değişmeden kalacak, bakanlık söz konusu. Sisteme göre dokuz yıllık ilkokul ve ortaokul zorunlu.

Kore, Polonya’ya 48 Savaş Uçağı sattı

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı fırsata çeviren kârlı çıkan yine Kore oldu. Polonya ile 48 FA-50 ihraç etmek için 3 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Kore, ilk defa Avrupa’ya askeri  savaş uçağı satmış oldu. Polonya hükümeti, 12 FA-50’den oluşan ilk partinin gelecek yılın ortasında ülkeye geleceğini söyledi.

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) ayrıca Polonya’da pilot yetiştirmek için uluslararası bir uçuş okulu kuracak. Doğu Avrupa ülkelerinde pilot eğitim kurumları yoktur, bu nedenle çoğu pilot Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiştir. Polonya, uluslararası uçuş okulu oluşturulursa ABD F-16 pilotu ile uyumlu olacağını görüyor.

Koreliler Artık Dijital Ehliyet Kullanacak

Korelilerin artık ehliyeti cüzdanında taşımasına gerek kalmadı. Dijital versiyonunu belge olarak kullanabilir, polis sorgusunda telefonundan gösterebilir.

Hükümet Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ocak ayından bu yana Seul ve Daejeon’da yürütülen bir pilot uygulamanın ardından, mobil lisansın artık ülke genelinde mevcut olduğunu ve plastik kartla aynı yasal geçerliliğe sahip olduğunu söyledi.

Dijital ehliyet, kamu ofislerinde, havaalanlarında ve hastanelerde kimlik olarak kullanılabilir. Ayrıca hem çevrimiçi hem de çevrimdışı bankacılık hizmetleri için kullanılabilir. Kore’de 13 bankanın şubelerinde dijital ehliyeti kabul ettiğini, dört bankanın da mobil hizmetler için kabul ettiğini duyurdular.

Kore’de 1949’dan beri İlk Düşüş

İstatistik Kore’ye göre Perşembe günü, Kore’nin nüfusu geçen yıl yüzde 0.2 azalarak 51.74 milyona geriledi. Toplam nüfusun bir önceki yıla göre 91.000 veya yüzde 0,2 düşüşle 51,74 milyon olduğunu gösteren 2021 nüfus sayımının sonuçlarını açıkladı. Ajansın 1949’da nüfus sayımını derlemeye başlamasından bu yana toplam nüfustaki ilk düşüş oldu.

Kore de hızla yaşlanıyor, 2020’ye göre yüzde 5,1 artarak 8,71 milyon kişi 65 yaş üstünde ve toplam nüfusun yüzde 16,8’sı demek. 2000 yılında yüzde 21 olan çocuk nüfusu hızlı bir düşüşle 6,09 milyona geriledi. Yani Kore’de nüfusun yüzde 11,8’i çocuk. Çalışma çağındaki nüfus, 2020’ye göre yüzde 0,9 düşüşle 36,94 milyon oldu. Bu yaş grubu da 2016’dan beri sürekli düşüş gösteriyor.

7 Milyon Koreli Yalnız

Bu arada Kore’de bekar haneler, geçen yıl ilk kez 7,17 milyon ile 7 milyon sınırın aştı. Bu eğilim, hem bekar kalmayı seçen gençlerin sayısındaki artıştan hem de eşi ölmüş yalnız yaşayan yaşlı vatandaşlardan kaynaklanıyor.

Tek kişilik haneler şimdi toplam hanelerin yüzde 33.4’ünü oluşturuyor. Birlikte yaşayan evli olmayan çiftlerin sayısı da yüzde 11.6 artışla 473.000’e çıkarak rekor seviyeye yükselmesi ayrıca dikkat çeken bir durum.