200 Koreli Aktör Yurtdışına Tanıtılıyor

Kore film endüstrisi Oscar Ödülleriyle büyük başarı kazanan “Parazit” ve Minari ile dünya çapında her zamankinden daha fazla yükselişte ancak Korona yüzünden bu şansı kullanamıyor gibi görünüyor, bu yüzden de yurtdışında 200 Koreli aktörü tanıtmak için büyük ölçekli bir tanıtım projesi başlatıldı.

Koreli 200 Sanatçı Kamera Karşısında

Kore’de oyunculuğu başarılı görülenlerden “Lee Byoug-Hun”, her projesinde oyunculuğunun yeni yüzlerini gösteren “Lee Jung-Jae”, alışagelmiş tarzlardan uzaklaşan ve her karaktere kendi rengini katan “Yoon Yeo-Jeong” ve “Minari” filmiyle dikkatleri üzerine çeken “Han Ye-Ri” de dahil olmak üzere 200 Koreli erkek ve kadın aktör kamera karşısına geçti.

Koreliler Neden Parazit ve Minari’yi sahiplenmiyor?

4 farklı dalda Oscar ödülü kazanmış “Parazit” ve Altın Küre En İyi Yabancı Film dalında aday gösterilen “Minari”, dünyadan büyük ilgi görmüş olsa da Korona nedeniyle ihracat pazarı tıkanmış durumda. Bu iki iki filmin yönetmenleri Kore’de doğmuş olsalar da Kore’de yaşamadıkları için Kore halkı bunu Korelilerin başarısı olarak görmedi. Kore’nin kendi halkı bu yönetmenleri pek sahiplenmedi. 

Yerli ve Milli Sanatçılar

Biraz da bunun etkisi olacak ki yerli ve milli sanatçıları dünyaya tanıtmaya karar vermişler. Kore Film Tanıtma Komitesi, oyuncular ve fotoğrafçılarla el ele verdi ve aktif bir tanıtım proje başlattı. Bu projede yer alan fotoğraf sanatçısı Ahn Song-Jin “Şimdiye kadar eserlerin içinde bir karakter olarak yaşadılar ancak benim karşımda olduğu kadar kendilerinin göstermek istedikleri görünüşleri için, sadece deklanşöre basmam yeterli.”

200 Sanatçıyı Kitapla Tanıtma

Geçtiğimiz 10 yılda, gişe performanslarını ve Kore filmlerine katkılarını yansıtan her biri 100 erkek ve kadın olmak üzere 200 oyuncu seçildi. Öncelikle oyuncunun, fotoğrafının ve hikayesinin İngilizce versiyonunun olduğu bir kitap yapılarak Cannes, Berlin, Venedik Film Festivali yetkililerine ve uluslararası OTT yapımcılarına teslim edilecek.

Sanatçıları Tanıtan Fragman

Ayrıca, oyuncuların geçmişine hızlı bir şekilde göz atmanızı sağlayacak ve bunu çevrimiçi web sayfası aracılığıyla tüm dünyadaki film yapımcılarına ve izleyicilere gösterecek bir “Fragman” oluşturulacak.

Baş Editör Park Hye-eun “Koreli aktörlerin harika bir sözlüğü, size bunu söyleyebilirim. Hangi sayfayı açarsanız açın, o aktörle göz göze geldiğinizde aktöre dair ilginizin oluşmama durumu yok diye düşünüyorum.” Diyor.

Bu tanıtım kampanyasıyla Kore Film Endüstrisi, korona’nın üstesinden gelmeye ve sektörü bir adam daha ileri taşımaya odaklanıyor.

KoreGaziHaber- Halilcan Topçu