Çinli netizenler, Kore animasyonunun Çin Ulusal Bayramının gerçeğini çarpıttığını, bölgelerini haritada eksik gösterip küçülttüğünü iddia ederek kendi video platformlarından çıkardı.

 Çin, Kore animasyonu Harika Kanatlar’dan çıktı

Güney Çin  Sabah Postası geçen hafta Çin’de yayınlanan Kore animasyonu ‘Harika Kanatlar’ serisinin Çin Ay festivalinin gerçeğini çarpıttığını ve yanlış harita kullanımı sitem ederek o kısmı sildiğini bildirdi.

‘Gidelim! ‘ harika kanatlar, Kore’nin FunnyFlux şirket ve Çinli Alpha Group tarafından erken çocukluk eğitimi için ortaklaşa yapılan, insan şeklindeki uçakların dünyanın dört bir yanındaki çocuklara paketler taşırken, sorunlara barışçıl çözümler bulan ve dünya çapında kültürleri tanıttığı bir animasyondur.

Neden Çin haritasında Tayvan yok? 

Güney Çin  Sabah Postasına göre bazı Çinli netizenler geçen bir kaç ayda animasyon da yer alan haritalarda Tayvan’ında içersinde olduğu Güney Tibeti ve Changbai  dağının bazı kısımlarını görselde içermediğinden  ve  bunun Çin topraklarında bir azalma olduğundan şikayetçi olduklarını dile getirdiler. 

Ayrıca Chuseok Ulusal Bayramı’nın geleneksel yemeği olan songpyeon’nun kökenini açıkladığı bölüm ve  içerikleri de kusurlu buldular. Sorun olan bölüm, Koreli kıza Songpyeon tarifi veren uçakla ilgiliydi. Çinli çocuklar Ay festivalinin kökeninin Kore’de başladığını düşünmeye başladılar. Bu festivalin kökeni nereden geldi tartışması.

Songpyeon’ın Kökeni Çin mi Kore mi?

Bir Çinli Weibo’ya şunları söyledi: “Kızım, animasyonu izledikten sonra Ay festivalinin Kore’de çıktığını fark etti ve sanırım songpyeon yemeliyim. ” diye düşündü. Çinli netizenler saldırıya geçmeye devam ettikçe, animasyon Çin video platformundan silindi.

Öte yandan, ‘Süper Kanatlar’, VIP Think ve Codemao gibi bir dizi Çinli çevrimiçi eğitim şirketi tarafından bir eğitim aracı olarak kullanılıyor.

Koregazisihaber