Kore’de Okullar 13 Mayıs’ta Aşamalı olarak Açılıyor

Coronavirüsün ilk görüldüğü ülkelerden Güney Kore’de virüs etkisini  tamamen yitirmek üzere. Kore’de hayat normale dönmeye başladı. Sosyal mesafe bile kısaldı.

Kore Eğitim Bakanı Yoo Eun-hae dün yaptığı açıklamada, 13 Mayıs’tan başlayarak, ülke çapında okulları kademeli olarak yeniden açmaya karar verdiklerini açıkladı. Üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine öncelik verilecek. İlk önce 13 Mayıs’ta yılda bir kez yapılan üniversiteye giriş sınavına (CSAT) hazırlanan lise son sınıfların okula dönmelerine izin verilecek. Kasım ayının ikinci haftası yapılan üniversiteye kabul sınavı bu yıl koronavirüs nedeniyle 3 Aralık’a ertelenmişti.

Kore’de her yıl 2 martta başlayan eğitim-öğretim yılı da bir türlü başlayamamıştı. Özellikle 1 ve 2.sınıflar için temel eğitime geçilememişti İlkokul 1 ve 2.sınıflarına ek olarak ortaokul son sınıf öğrencileri, 20 Mayıs okula dönecek, ardından lise birinci sınıf öğrencileri, ilkokul 3 ve 4.sınıflar ve ortaokullardaki ara sınıflar ve 27 Mayıs’ta ders başı yapacak. Ortaokullardaki birinci sınıf öğrencilerinin ve ilköğretim 5. ve 6. sınıflar da 1 Haziran’da okula dönecek.

Bakan, okulun yeniden açılma tarihine ilişkin kararını alırken; yerel eğitim müfettişleri, öğretmenler ve veliler ile sağlık otoritelerin görüşlerini dikkate aldık dedi. Kore’de öğrenciler 9 Nisan’dan beri çevrimiçi olarak derslere başlamıştı.

Türkiye de ise; 1 Haziran’da itibaren okullar kademeli

Türkiye de ise; 1 Haziran’da itibaren okullar kademeli olarak açılacak. Liselere giriş sınavı LGS, 20 Haziran’Da yapılacak ve her öğrenci kendi okulunda sınava girecek. Türkiye’de kademeli olarak başlayacak eğitim sürecine, ana okulları ile ilkokullar dahil edilmeyecek. İlk etapta bu yıl sınava girecek olan 8. ve 12. sınıf öğrencileri okula başlatılacak. Bu sınıflardaki öğrencilerinin sınava girecekleri için motivasyon sağlamanın önemine dikkat çekiliyor. Kademeli açılmanın ardından 11., 10. ve 9. sınıfların da eğitime dahil edilebileceği ancak kesin kararın 1 Haziran yaklaşırken açıklanacağı belirtiliyor.Hatta kulis bilgilerine göre ara sınıflar 15 Temmuz’a kadar eğitime devam edecek.

Kore'de corona vakası

 

Koronavirüsün ülkelerde başlangıçları  ve etkisi dikkate alındığında Kore’ye göre Türkiye’de eğitim öğretim çok erken başlanmış olacak. Kore’de ilk vaka 20 Ocak’ta görülmüştü Türkiye’de ise ilk corona vakası 11 Mart’ta görülmüştü.