Bu sefer öldü mü?

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, iki haftadan fazla bir süredir ortalıkta görünmeyince ABD ve Japonya merkezli bazı haber ajansları Kim Jong-un, ameliyat oldu, yoğun bakımda,  ameliyat masasında kalkmadı ÖLDÜ şeklinde haberler yapılmaya başlandı. ABD merkezli haber siteleri 2014 ve 2017 yıllarında da ortalıkta görünmeyince de benzer ÖLDÜ haberleri yapmıştı. Kuzey Kore Pyongyang’ın devlet medyasında, bir açıklama gelmedi ama Seul hükümeti Kuzey Kore’deki güvendiği istihbari bilgilere göre Kim ölmedi, sağlığı da gayet yerinde. Belki de bazı devletler ölmesini/ olmasını istediği için bu tür haberleri yapıyor. Ellerini ovuşturarak baykuş gibi bekliyorlar. Eğer Kuzey Kore lideri zamansız  ölürse leş kargalarının kendi aralarında paylaşmasına Kuzey Kore halkı veya yönetimi /halefi müsade eder mi?

 

Lider Kim Jong-un ölürse/öldüyse;

 

Dünya onun ölümünden günler sonra haberdar olacak. Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama onca teknoloji istihbarata rağmen demirpark ülkeden dışarıya bilgi sızdırma/ma noktasındaki bir başarısıyla Kuzey Kore tarihe geçer. Babasının ölümünü de iki gün dünya medyasında gizlemişlerdir.

10 Gün yas

Yine babasının ölümünde olduğu gibi devlet televizyonunda özel bir yayınla duyurulur. Kuzey Kore’nin kıdemli haber okuyucusu Ri Chun-hee, hıçkıra hıçkıra ağlayarak duyurur. Ülkede 10 gün yas ilan edilir.

 

Babadan oğula geçmeyeceğine göre halef kim olacak?  

 

Herkesin merak ettiği soru: Yeni lider kim olacak? Kuzey, resmi olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak bilinse de 1948’den bu yana aynı ailenin üyeleri tarafından yönetiliyor. O tarihten beri de siyasi parti olarak İşçi Partisi iktidarda. Parti, Kim’in ölümü durumunda hiç kimse popüler bir ayaklanma ve iktidar kavgası beklemiyor. Güney Koreli bir uzmana göre “Kuzey Koreli generaller ve üst düzey politikacılar iktidar için savaşmaya başlamayacak. Ufak tefek cılız sesle iktidar savaşı olsa da Kim ailesinden birini yeni lider olarak kabul edecekler.”diyor.

 

Liderlik yarışında kimler var?

 

Kuzey Kore lideri Kim’in üç çocuğu olduğu biliniyor – sadece ikincisinin cinsiyeti, bir kız olarak – biliniyor. İlk ve son çocuğunun cinsiyeti saklanıyor veya bilinmiyor. Erkek de olsa tahta geçmek devralmak almak için çocuk yaştalar. Babadan oğula geçecek olsa bile çocukları büyüyene kadar aile büyükleri yönetimde olur. 

 

En güçlü aday kız kardeşi

 

En güçlü aday kız kardeşi Kim Yo-jong,  Güney Kore 2018 Kış Olimpiyatları’nda öne çıktı elçisi olarak görev yaptı. Son zamanlarda kendi adına siyasi ifadelere yer veren lider Kim’in en yakın danışmanlarından kardeşlerinden biri. Kim’in akrabalarının en göze çarpanıdır, ancak Kuzey Kore’de kadının yönetimde pek yer yok ve hiçbir zaman bir kadın lideri ve generali olmamış. Yine de bundan sonra olmayacak anlamına gelmez. Kim’in en büyük üvey kardeş Kim Jong-nam, 2017 yılında suikastle Kuala ‘da öldürülmüştü. Başka bir ihtimal de 2018 yılında First Lady unvanı verilen Kim’in eşi Ri Sol-ju da var.

 

Ailenin dışından adaylar çıkar mı?

 

Kim’in bir halefi olup olmadığı bilinmemekle birlikte, iktidar İşçi partisinin en üst karar organın ilk başkan yardımcısı Choe Ryong-hae ülkenin yeni lideri belirlenene kadar geçici başkan seçilebilir. Bazı rivayetlere göre bu başkan yardımcısının oğlu kız kardeşi Kim Yo-jong’la evli.  Yani ya kız kardeşi ya da kız kardeşinin kayınbabası ülke yönetimine geçebilir.

 

Cesedi mumyalanır 

 

Hem Kim’in babası hem de büyükbabası, geniş bir anıt kompleksi olan Kumsusan Güneş Sarayı’nda mumyalanmış durumda. Kim de muhtemelen devlet cenaze töreni düzenlemeden önce benzer şekilde mumyalanarak  oraya korunur. Bazı ülkelerde ve Kuzey Kore lideri hayranları tarafında anma törenleri yapılır, gıyabi cenaze namazları kılınır. 

 

Bundan sonra ne olur? 

 

Asıl bundan sonra ne olur? Barış görüşmeleri devam eder mi? Güney İle birleşme olur mu? Ya da ABD fırsat bu fırsat deyip fetret döneminde Kuzey Kore’ye askeri operasyon mu düzenler? 

 

Kolay lokma olmaz

 

Bu soruların cevabını kestirmek erken ve kolay değil. Ama 6 yıldır yakından takip ettiğimiz kadarıyla; aç kurtlara karşı Kuzey Kore kolay lokma olmayacaktır. 

 

Güney İle barış süreci ve birleşme?

 

Eğer kız kardeşi yönetimde söz sahibi olursa; güney Kore’yle daha uzlaşmacı ve kazan kazan politikası izleyecektir. Güney Kore’nin teknoloji ve gelişmişliğini kendinin işgücü ve yatırım potansiyeli ile birleştirip iki ülke halkının refah ve yararına yönelik bir birlikteliğe imza atacaktır. ABD, Çin veya Japonya’ya da bu bizim iç işlerimiz, karışmayın deyip dışarı da tutabilirse kazanan iki Kore olur.

Yukarıda da söylediğimiz gibi Kuzey Kore kolay lokma olmayacaktır. İktidar kavgasıyla parçalanmayacak, dışarıya karşı bir olup demokratikleşem kılıfı altında dış güçlerin işgaline müsade etmeyecektir.