Kim Jong-un Parasite BTS

Kim Jong-un, Parasite, BTS artık tüm dünyada tanınıyor. Google’ın düzenli olarak yayınladığı En Çok Arananlar listesi de bunu bir kez daha tescillemiş oldu.  Google Trendler sitesi tüm dünya ve ülkeler bazında en çok aranan kelimeleri listeliyor ve bu listelere anlık olarak erişilebiliyor. 2020 yılının en çok arananlar listelerinde Kim Jong-un, Parasite, BTS ilk sıralarda.

Kuzey Koreli lider Kim Jong-un ise Google’da en çok aranan kişiler sıralamasında ikinci sırada. Listenin başında Joe Biden yer alıyor.

Kim için yapılan aramalar, CNN’in ameliyattan sonra kritik bir durumda olduğunu bildirmesinin ardından sağlığıyla ilgili haberlerin yayınlandığı 26 Nisan ile 2 Mayıs arasında artmış. Kim’in adıyla birlikte, sağlığı hakkındaki spekülasyonlarla bağlantılı “ölüm”, “koma” ve “beyin ölümü” gibi anahtar kelimeler de yüksek oranda aranmış.

Kim Jong-un’un ölmesi ya da artık devleti yönetemez hale gelmesi durumunda kız kardeşinin yerini alacağına dair söylentiler yükseldiği sırada, “Kim Yo-jong” ve “Kim Jong-un kardeşi” de çok arananlar listesine girmiş.

Kim Jong-un ile ilgili en çok arama yapan ülke Uganda. Onu, Singapur, ABD, İrlanda ve Kanada takip ediyor. Güney Kore ve Türkiye Kim-Jong-un’a pek ilgili değil ve listenin son sıralarında.

En çok aranan isimler listesinde Kim Jong-un’dan sonra sırasıyla, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve aktör Tom Hanks yer alıyor.

2020 Google Trendleri’nde Parasite ve BTS de var

Google Trendler’de en çok aranan kelimeler ve haberler kategorisinde ilk sırada Coronavirüs ve ABD Seçim sonuçları var. En çok aranan aktör Tom Hanks, en çok aranan sporcu Ryan Newman, en çok aranan vefat eden kişi Kobe Bryant.

Yılın en çok aranan filmi ise Parasite

Oscar ödüllü Güney Kore yapımı Parasite filmini sırasıyla Singapur, Filipinler, Nepal, Kanada, Malezya en çok merak edenler ülkeler. Güney Kore’liler aynı listede 42. sırada geliyor. Parasite filmini, 1917, Black Phanter, 365 Dni ve Contagion takip ediyor.

BTS iki farklı kategoride 5. sırada

BTS’nin Haziran ayında verdiği  online konser, konserler kategorisinde 5. sırada. “Bts online concert” araması yapan bölge sıralamasında ilk sıradaki Brunei’nin ardından Filipinler, Nepal, Malezya ve Bosna Hersek geliyor, Güney Kore bu kez 47. sırada.

BTS grubunun Dynamite şarkısı ise en çok aranan şarkı sözleri listesinde de 5. sırada.  Şarkının sözlerini merak eden ülkeler Kanada, Filipinler, Myanmar, Endonezya, Nepal şeklinde sıralanıyor. Türkiye bu listede 55. sırada.

Google’da en çok aranan tarifler listesi ise ilk sıradaki kahve dışında ekmek tariflerinden oluşuyor. Dolgano Coffee, Ekmek, Sourdough Bread, Pizza ve Lahmacun, ilk beşte.

Güney Korelilerin en sıkı takip ettiği gündem dünya sıralamasından Tesla hisseleri ile ayrışıyor.

Corona virüs ve ABD Başkanlık seçimleri tüm dünyada olduğu gibi Güney Kore’de de ilk iki sırada. Üçüncü sırada ise Tesla Hisse Senedi geliyor. Seul’ün en renkli semti Itaewon dördüncü, intihar eden Seul Belediye Başkanı Park Won-soon beşinci sırada.