Kore'de çay kültürü
Sadece Çay gelmiyor, yanında bizim tatlılara benzeme de pirinçten yapılmış tatlı ikramı da var.

Bir önceki yazımızda Kore’de Çay Kültürü, Bitki Çayı Çeşitleri Ve Faydaları ‘nı anlatmaya çalıştık. Bu yazımızda da Kore’ye geldiğinizde çay nerede içilir? Hangi çay, hangi mevsimde içilir, birazda ondan söz edelim. İşin doğrusu biz çok çay içen bir milletiz. Gittiğimiz her yer de ilk önce çayı sorarız. Bir haftalığına Kore’ye gelenlerin en çok özlediği şeylerden biri öncelikle Türk yemekleri, akabinde tabi ki Türk Çayı oluyor. Bir tek demlik çay demlemeden geçen haftaların hasretini çeksek de alıştık çaysızlığa ve Kore çaylarıyla teselli olmaya çalışıyoruz.

Nerede geleneksel Kore çayları içilir sorusuna İnsadong cevabını versek oraya gidenler hemen hatırlayacaktır. Turistlerin en çok uğradığı yerlerdendir. Hatta Seul’a gelince oraya uğramadan dönülmez. Bizdeki Kapalı Çarşı, Sultanahmet, Eminönü civarı gibi hediyelik eşyaların çok satıldığı, dükkanların geleneksel dokuyu koruduğu bir yerdir İnsadong… Bu sebeple hemen hemen tüm turistlerin uğrak yeridir ve her zaman turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Kore’nin el yapımı yelpazesini, meşhur Kore hanbok kıyafetlerini, yemek çubuklarını, anahtarlıklarını, kartpostal, kitap ayracı, buzdolabı süsü, Kore baskılı tişörtler gibi her türlü hediyelik eşya ve dükkanlarının olduğu otantik bir çarşıdır.

Koreliler çaylarda tatlandırıcı olarak şeker yerine bal kullanıyor. Çayların tatı bizdeki sıcak limonata kıvamında

Dolayısıyla geleneksellik  ve modernitenin bir arada olduğu bu tür semtlerde mutlaka hem alışveriş yapmak hem de geleneksel Kore yemeklerini tatmak gerekir. E güzel bir yemekten sonra da gereken güzel bir çay içmektir bize göre. İşte İnsadong ‘da Uzakdoğu çaylarını denemek için en ideal bölgelerden biridir. Ve hatta çay tecrübesinin yanında İnsadong‘da, Güzel Çay Müzesi ‘ni de (Beautiful Tea Museum) mutlaka görmeniz gerekir.

İnsadong dediğimiz yer; küçük ve dar sokakların olduğu, sokaklarda da küçük çay ve kahve evleri veya butik lokantaların olduğu bir otantik bir semttir. Çay kültürüne dair ilgi çekici bir mimariye sahip 4 katlı bir çeşit alışveriş merkezi olan Ssamziegil‘de mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir. Zira çeşit çeşit çay ocakları ve ve çay kültürüne dair hediyelik dükkanların olduğu bu merkez Kore’deki çay kültürü hakkında fazlasıyla fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Bizde İstiklal Caddesi veya Eminönü civarı gibi İnsadong Caddesi üzerinde bir sürü kozmetik mağazası, seyyar kore tatları satan teyzeler var. Çalışanların bazıları mağaza önlerinde bağırarak içeriye müşteri çekmeye çalışıyorlar. Hatta hediye olarak kağıt bardakta veya pet şişede Kore yeşil çayı veya bitki çaylarından da veriyorlar.

Bir sonraki bölümde farklı zamanlarda ve farklı mekanlarda çekilmiş fotoğraflarla Kore’de çay içilen mekanları inceleyeceğiz. Ayrıca Kore’de farklı temalardaki kafeleri de daha önce bir yazımızda kaleme almıştık. Merak edenler için Seul’da En İyi 20 Temalı Kafe‘ye tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.