Samsung Telefonla 5G Görüntülü Arama Servisini Başlattı

Dünyada ilk 5G’li görüntülü arama Güney Kore’de akıllı telefon kullanılarak gerçekleştirildi. SK Telecom, KT ve LG Uplus, Güney Kore’de “Ticari 5G” ağlarını başlattı. Daha önce test amaçlı kullanılan 5G ile ilk ticari bağlantıyı hayata geçirerek geçen cumartesi bir videolu görüşme gerçekleştirdi.

Dünyada ilk 5G denemesi Kore’de Yapıldı

Hizmet şu anda yalnızca kurumsal veya ticari müşteriler için kullanılabiliyor çünkü 5G akıllı telefonlar gelecek yıl Mart ayında pazara girecek. Sadece kurumsal kullanıcılar bu yeni nesil ağ teknolojisini kullanabilecek. Bugünden itibaren bilgisayarlarda Wi-Fi  ve internet hızı 20 kat daha hızlı olacak.

SK Telecom CEO’su Park Jung-Ho, operatörün ticari ağında ilk 5G görüntülü aramayı yapan kişi olarak tarihe geçti. Çağrı, SK Telecom’un Bundang, Gyeonggi Eyaletindeki şebeke kontrol merkezinden, Seul’un merkezindeki Myeong-dong ofisindeki bir personel yöneticisine yapıldı.

Seul Lotte Tower’da 5G Denemesi

Firmalar daha fazla kullanıcı çekmek için  5G altyapısına büyük yatırımlar yapacak. 5G ile cep telefonlardaki internet hızının artacağı ilk akla gelse de şirketler bu teknoloji hayatın her alanında kolaylık sağlayacak. İnsansız mobil aracı SKT’nin 5G sistemiyle  şehir içi yollarda ilk defa test sürüşleri yaptı.

LG Uplus da 5G ile bir dizüstü bilgisayar kullanarak  Magok’da bir video konferansı düzenledi. LG Uplus ayrıca 5G teknolojisi ile ülkenin uzaktan kontrol edilebilen traktör, ilk 5G’li traktörün teknnik altyapısını sağlayacağını duyurdu.

5G ile video konferans

SK Telecom ve KT, Çin cihazlarıyla ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle Çinli şirketle 5G altyapı ortaklığı yapmayacak. Samsung Electronics, Nokia ve Ericsson ekipmanlarını tedarikçi olarak seçti.  Sadece LG Uplus firması, Çinli firmayla 5G ortaklığı yaptı.

Kore’deki GSM operatörleri ülkede yaklaşık 4 bin 5G baz istasyonu kurdu ve Aralık ayı sonunda 7.000’e çıkarmayı planlıyor. 5G ücretlerinin LTE’den daha pahalı olması bekleniyor, çünkü kişi başına veri kullanımının önemli ölçüde artması bekleniyor.

Samsung ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın!