Kore vasıflı işçiye buyur çekiyor, vasıfsızı kapıdan içeri almıyor, Kore parası won düşüşte, Kore’de şube bankacılığı azalıyor, Kore’deki yabancıların sayısı tekrar artışta.

Bizim Nuri

Kore geçen hafta uzaya gönderdiği Nuri’yi konuştu. Bu arada Nuri ismi Türkçe gibi gelse de Korece’de cihan anlamına geliyor. Bizim de Nurilerimizi konuşacağımız günleri görmek dileğiyle haber turuna geçebiliriz.

Kore, Vasıflı İşçiye Buyur Çekiyor, Vasıfsızı İçeri Sokmuyor

Kore nitelikli yabancıları Kore’ye çekmek için E7 vize sisteminin kapsamını genişletecek. E-7 vizesi düzenlemesi yüksek teknoloji endüstrisi işçilerini kapsayacak şekilde genişletilecek. Vasflı kişilerin de iyi derecede ingilizce ve ülkesinde en az 5 yıl tecrübesinin olması gerekiyor.

Diğer taraftan Kore, vasıfsız  ve  vizesiz kaçak işçilere göz açtırmıyor. İnşaatlara, tarım arazilerine  ve deniz ürünlerinin hazırlandığı mekanlara baskınlar düzenliyor. Baskınlarda yakalanan vizesiz işçileri ülkelerine deport ediyor.

Turistik amaçlı gelmediğine kanaat getirilen kişiler hava alanında içeri alınmıyor. İçeri alınmayanlardan Türkiye’den gelenler de nasibini alıyor. Son bir ayda Türkiye’den gelip geri çevrilenlerin sayısı %80’lere ulaştı.

Kore’nin elektronik vizesi KETA ile şimdiye kadar 424 bin kişi Kore’ye giriş yapmış.

Kore’deki Yabancı Sayısı Tekrar 2 Milyonu Aştı

Perşembe günü yayınlanan göçmenlik verilerine göre, Kore’de kalan yabancı sayısı 15 ay sonra ilk kez geçen ay 2 milyonun üzerine tekrar çıktı.

Kore Adalet bakanlığının göçmenlik politikası bürosundan alınan verilere göre Mayıs ayı itibarıyla ülkede 2.012.862 yabancı kalıyor.

Kore’de kısa ve uzun süreli konaklamalarda yabancı nüfus ilk olarak Haziran 2016’da 2 milyona ulaşmış ve Aralık 2019’da 2.52 milyonluk tüm zamanların rekorunu kırmıştı. 2 yıl süren pandemi sürecinde de sürekli bir düşüş yaşamıştı.

Kore parası Won, 13 Yılın en Düşük Seviyesinde

Güney Kore parası Won, 13 yıldır ilk kez ABD doları karşısında 1.300’ün altına düştü. 2014 yılı haziran ayında 1 dolar 1000 Won, iken  dün itibarıyla dolar karşında değer kaybıyla dolar başına 1,301,8’e geriledi.

Kore’nin para birimi won 14 Temmuz 2009’da değeri 1.303’e düşmüştü. Kore’de tüketici fiyatları ve enflasyon son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kore’den bir başka düşüş haberine geçelim.

Kore’nin, 30 Aydır Nüfusu Düşüyor

Güney Kore, Kasım 2019’dan bu yana 30 ay boyunca nüfusunda doğal bir düşüş yaşadı. İstatistik Kore Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin Nisan ayında 21.124 doğum ve 36.697 ölüm kaydettiğini, yani nüfusunun 15.573 azaldığını söyledi. Bu, Nisan ayı için kaydedilen en büyük doğal düşüş.
Kore’de doğum sayısı yüzde 7 düşerken, ölümler yüzde 46,3 gibi büyük bir artış gösterdi. Öte yandan, Nisan ayında yüzde 0,4 gerileyen evlilik sayısı, 2012’den beri kesintisiz düşüşe devam etti.

Kore’de Şube Bankacılığı Her yıl Azalıyor

Dijitalleşmeyle birlikte Kore’deki banka şube sayısı azalmaya devam ediyor. 2021’in sonu itibarıyla Korea Post banka şubeleriyle birlikte Kore’de 6.094 banka şubesi faaliyet gösteriyordu. Geçen yıl toplam banka 331 şube kapatılmış ve 20 yeni şube açıldı.
Kapanışların neredeyse yüzde 80’i büyük şehirlerde gerçekleşti. Postane şubelerini hesaba katmadan sadece banka şubesi olarak Kore’de 2015 yılında 4314 banka şube sayısıyla tüm zamanların rekor sayısına ulaştıktan sonra sürekli bir düşüş izlemiş ve şuan Kore’de 3316 banka şubesi mevcut.