Kore, 18 Üniversiteye Yabancı Öğrenci Alımını Yasakladı

Güney Kore, azalan nüfus ve iş gücüne çözüm olarak nüfusu azalan kırsal alanlara vasıflı göçmen işçi alacak.

Kore hükümeti hızla azalan nüfus nedeniyle ciddi işgücü sıkıntısı çeken kırsal bölgelere göçmenleri yerleştirmeyi planlıyor. Kore Adalet Bakanlığı, hükümet tarafından belirlenen kırsal bölgelerde yaşamak ve çalışmak isteyen yabancı uyruklulara bu yılın Ekim ayından itibaren verilecek olan bölgeye özgü vizenin başladığını duyurdu.

Yeni vize kategorisi kapsamında, belirli kriterleri karşılayan vasıflı işçilere, yerel yönetim tarafından belirlenen sektörlerde çalışıyor olmaları koşuluyla oturma vizesi (F-2) verilecek. Yabancı uyruklu kişi, eşlerini ve reşit olmayan küçük çocuklarını Kore’ye davet etmelerine de izin veren vizeyi aldıktan sonra en az beş yıl bölgede yaşama şartı var.

Haber yayınlandıktan sonra elimize geçen son gelen bilgiyi de ekleyelim.. Program kapsamında, başvuru sahipleri, en son yıllık gelirlerinin Güney Kore’nin kişi başına düşen gayri safi milli gelirinin yüzde 70’ine eşit veya daha fazla olduğuna dair kanıt göstermelidir. (Kore’nin gayri safi kişi başına düşen milli geliri 33 bin Amerikan doları). Ayrıca lisans diploması ve uzmanlık alanlarında en az bir yıllık iş deneyimi veya toplam beş yıllık iş deneyimi sunmaları gerekecektir.

Kırsal bölgede yaşama şartına özgü vize için uygun başvuru sahipleri, Kore dilinde yeterlilik de dahil olmak üzere belirli gereksinimleri karşılamalı ve lisans veya daha yüksek bir akademik geçmişe sahip olmalı.

Kore Adalet bakanlığı daha sonra yaklaşık beş bölge seçecek ve Ekim ayından itibaren toplam 500 yabancıya F-2 vizesi verecek. Deneme projesi Ekim 2023’e kadar bir yıl sürecek ve ardından yetkililer projenin diğer 89 bölgeye genişletilmesini gözden geçirecek.

Kore’de yeni vize türü Avustralya’daki Nitelikli Çalışma Bölgesi vizesi ve Kanada’daki Atlantik Göçmenlik Programı gibi diğer ülkelerde de benzer vize sistemlerinden esinlenerek oluşturuldu.

Ayrıca hükümet, bu arada bilim ve teknoloji alanında ileri dereceler alan uluslararası öğrenciler için vatandaşlığa veya uzun süreli ikamete giden hızlı bir yol oluşturarak yabancı bilgi ve iletişim teknolojisi uzmanlarını teşvik etmeyi planlıyor.