Kore, olası bir terör saldırısına karşı teyakkuza geçti. Güney Kore’de yakın zamanda  herhangi bir terörizm geçmişi olmamasına rağmen, en güvenli başkentler arasında yer alan Seul teröre karşı önlemlerini daha da artıyor. Sokaklarındaki kişi başına düşen CTV  güvenlik kamera ortalamasıyla dünyada ilk 10’a girse de Seul işi daha sıkı tutmalı çünkü yakın bir zamanda terör saldırısı olmayacağı anlamına gelmez.

Kore’de Terör saldırısını kim ve niçin yapar?

Kore’yi iki tehlike bekliyor. Birincisi Kuzey Kore’den gelebilecek bir saldırı veya ikinci seçenek Ortadoğu menşeili bir saldırı. Birincisi olursa çalıştığı yerden gelir her zaman masada, BM veya NATO’yu göreve çağırır ama ikinci seçeneğe hazırlıklı değil çalışmadığı yerden gelebilir. İki seçenek de olası.

Yeni Devlet Başkanı Yoon hükümetinin Kuzey Kore’ye karşı sert tutumları, özellikle Güney’e sığınan iki kişinin Kuzey’e iade etmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.

İkinci seçenek ise Kore’de İslamfobia, müslümanlara yönelik nefret söylemi. Degu’daki camii inşaatına karşı gösterilen reaksiyon, müslümanları ve İslami yapıyı Kore’de istemiyoruz eylemleri, Yemenli ve Afgan sığınmacıları yaklaşımları, Korelilerin yabancıları ötekileştirmesi olası bir İŞİD tarzı terör saldırısına yol açabilir endişesini akıllara getiriyor.

Güvenli BAE’deki Saldırı Örneği

Hatırlanacağı üzere 7 Ocak 2022’de dünyaca da güvenli kentlerin başında gelen Birleşik Arap Emirliklerindeki Dubai ve Abu Dabi havaalanları da dahil olmak üzere önemli kritik tesislere balistik füze ve çok sayıda İHA ile saldırı düzenlenmişti. 3 kişinin öldüğü saldırıyı da İran asıllı Husiler üstlenmişti. Ayrıca Japonya eski Başbakanı Abe, geçen hafta suikasta kurban gitmişti.

Seul’da olası bir terör saldırı durumunda Gangnam gibi merkezi ve en kalabalık metro istasyonları, hava alanları, yabancıların çoğunlukta olduğu İtaewon gibi merkezler ve diğer halka açık yerlerin yanı sıra Han nehri üzerindeki köprüler ve altyapılardaki tedbirler artırılabilir.

Saldırıda Dronalara Dikkat

Saldırıda son teknoloji kullanılabilir. Mesela Kore dronaların, insansız hava aracı İHA’ların kullanıldığı bir terör saldırısına maruz kalabilir. Seul’de de her geçen gün artan bakanlık onayı almayan izinsiz insansız hava araçları mevcut. Aslında Kore hükümeti olayın farkında. Seul olası patlayıcılı terörizm veya insansız hava araçları kullanan kimyasal terör tehditlerine yönelik bir tatbikat da  geçtiğimiz aylarda yapmıştı.

Kore’de 2016 yılında yürürlüğe giren yasayla Güney Kore’nin Ulusal İstihbarat Servisi’ne (NIS), terör şüphelilerinin özel bilgileri, konumları ve BT kullanımı hakkında veri toplama yetkisi var. NIS’in ayrıca kart basımını durdurmasına ve ilgili makamlardan finansal bilgi ve seyahat geçmişi talep etmesine izin veriyor. Kore polisi kişinin 10 dakika önceki kredi kart hareket bilgisine mahkeme kararı olmadan ulaşabiliyor.

Konuyla alakalı bu hafta emniyet yetkililerden aldığımız bilgi şu şekilde;

Yeni Terörle Mücadele Birimi

Kore Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, hükümetin terör faaliyetlerine karşı savunma amaçlı yeni bir askeri birlik oluşturacağını söyledi.

Hükümet, büyük ölçüde artan istikrarsızlık ve dünya çapındaki siyasi gerilimler nedeniyle terörist faaliyetlerde bir artış beklediğini söyledi. Hükümet ayrıca, pandemi ile ilgili seyahat kısıtlamaları hafifletilirken K-ETA vizesiyle özellikle Ortadoğu kaynaklı teröristlerin Kore’ye girme şansının daha yüksek olduğuna dair endişelerini de dile getirdi.

Kasım ayında göreve başlayacak olan terörle mücadele askeri birliği, Kimyasal, Biyolojik ve Radyolojik Savunma Komutanlığına ait iki taburun birleştirilmesiyle oluşturulacak.

Hükümete göre, birim ülkenin kimyasal, nükleer ve biyolojik olaylara karşı savunmasını artırmasına yardımcı olacak. Birim yetkililer tarafından onaylanan ve ülkenin terörizm ve diğer tehditlerle mücadele yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli planların bir parçasıydı.

Kore hükümeti, yabancı istihbarat teşkilatlarıyla işbirliğini genişletmeyi ve terörün finansmanı da dahil olmak üzere ülkedeki potansiyel terör faaliyetlerine karşı hazırlıkları artırmayı planlıyor. Kore potansiyel tehditlere karşı havaalanları ve limanlardaki savunmasını da artıracak.

Umarız hiçbir ülkede terör saldırısı olmaz ve masum, savunmasız insanlar zarar görmez. Güney Kore ve özellikle Seul çok güvenli görülse de yabancıları ötekileştirmesi, İslamfobya ve nefret söylemi Korelilerin huzurunu kaçırabilir. Bizden söylemesi