kore secimini kavgadan yana yaptı
Kadro Seul’dan ve SNU’dan
Kore’nin yeni devlet başkanı Yoon’un yeni kadrosunu Seul’da doğanlardan ve seul üniversitesinden mezun olan erkeklerden seçti.
Korece’de bu kadroya “Seo-oh-nam” adı verildi, “Seo” Seul Ulusal Üniversitesini ve Seul’de doğanları, “oh” 50’li yaşlarındakileri ve “nam” erkekleri ifade ediyor.
Yeni yönetim kadrosundan 13’ü Seul Ulusal Üniversitesi’nden mezun ve 12’si Seul’de doğdu.
Yaş ortalamaları 57.6 oldu. 24 üyeden 22’si 50’li veya 60’lı yaşlarındayken, sadece iki üye 40’larında. Yönetimde sadece 4 kadın yer alacak ve onlar da 50 ve 60 yaşlarda. #Seo-oh-nam
Yeni seçilen Yoon Başkanlık Sarayını Taşıyor
Kore’nin yeni devlet başkanı Yoon mevcut başkanlık sarayı (BlueHouse) taşıyacağını söyledi.
Ona oy vermeyen Korelileri: “Sarayın taşınması bir milli güvenlik tehdidi oluşturur ve ayrıca kendi keyfi uygulaması için milli israf diyerek imza kampanyası başlatmış. Halkın yarısının seçtiği cumhurbaşkanı. Adam ne derse o olur.
Kore’yi Zor Günler Bekliyor.
Kore’de geçen hafta devlet başkanlığı seçimi vardı..
Seçim Kore demokrasisi için ne anlama geliyor? Hemen cevabını verelim. Kore kutuplaştı. Kore seçimini kavgadan yana yaptı. Ya bizdensin ya karşı taraftasın. Şehir şehir kazanma oranlarında iki renk hakim. Ya mavi ya kırmızı.
60 yaş üstü yaşlıların ve özellikle erkeklerin oy verdiği adayın kazandığı kadınların verdiği adayın kaybettiği seçim oldu. Seul’daki ev ve Emlak piyasasıyla ilgili fahiş fiyatları düzenleme için de net bir projesi olmadan kazandı.
İki adayın da Ulusal Meclis’te milletvekili veya yasama tecrübesi yok. Seçimi kıl payı kazanan (sadece 240 bin oy farkıyla) eski bir savcı olan Yoon Seok-Youl. Mart 2021’e kadar adı sanı duyulmamış bir kişi. Diğeri de Lee, Seongnam şehrinin belediye başkanı ve Gyeonggi Eyaleti valisi olarak görev yapmıştı.
Siyasi veya dış politika deneyimi olmayan ve iktidar partisiyle ve Başkan Moon ile hesaplaşmaya odaklı kampanya yürüten savaşçı, kavgacı bir başsavcı. Güney Kore’nin cinsiyet eşitliği bakanlığını kaldırma sözü veren, seçilirse Moon Jae-in’i soruşturacağını ve Çin ve Kuzey Kore’ye karşı çok daha mücadeleci bir duruş sergilemeye söz vermişti. 3 ay sonra  Moon Jae-
in ve iktidar partisi yöneticilerinin kapısına savcılar giderse şaşırmayın.
Yoon, eski Başkan Moon’u Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile müzakerelere odaklandığı için eleştirdi, daha fazla ortak askeri tatbikat ve ABD ile daha yakın bir ilişki çağrısında bulunmuştu. Yanı başındaki, dış ticarette olmazsa olmaz komşusu Çin’i karşısına alması Kore’nin ekonomisine büyük darbe vurur.
Mayıs ayında göreve başladığında da, mevcut meclis milletvekili aritmetiğinde dolayı iktidar partisine rağmen hareket edemeyecek. Ta ki bir sonraki milletvekili seçimine kadar.
Erken milletvekili seçimi kararı alınmazsa Ulusal Meclis ile de boğuşması gerekecek. Bir nevi 2 yıl eli kolu bağlı güdük kalacak. Siyasi tecrübesi de olmayan yeni başkan Yoon, iktidar partisi ile birlikte çalışmanın bir yolunu bulmak zorunda.
İş dünyasıyla da kavgalı. Samsung, LG, SK ve Hyundai ile de arası iyi değil. Çünkü bir önceki Başkan Park zamanındaki mahkeme ve yolsuzluk soruşturmaları Demokles’in kılıcı gibi bir köşede tehdit olarak duruyor. Kafamı bozmayın (başsavcı iken) sizin de dosyanın içeriğini biliyorum modu.
Kore için ekonomik, siyasi ve demokrasi adına duraklama dönemine geçilmiştir. Kore’yi zor ve karanlık günler bekliyor. Umarım yanılan biz oluruz, kazanan Kore olur.