Güney Kore Devlet Başkanı Moon’dan beklenmeyen U dönüşü. Yaklaşan başkanlık seçimindeki oy kaybı endişesi yolsuzlukla mücadelenin önüne geçti. Yolsuzluktan 25 yıl mahkum edilen eski başkanı özel afla affetti. BTS üyeleri de koronavirüse yakalandı, Koreli şirketler yönetim kadrosunu gençleştirdi. Seul’da evlilikler de doğumlar da hızla azalmaya devam ediyor. Kore’den bu yılın son gelişmelerinde derlediğimiz haber turu.

Seul’de Evlilikler %43, Doğumlar %64

Son 20 yılda Seul’de evlilik sayısı yüzde 43, doğum sayısı yüzde 64 azaldı. Güney Kore’nin başkenti Seul’da evlilik kayıtları, yüzde 43,2 düşüşle son 20 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Geçen yıl ortalama ilk evlilik yaşı, 20 yıl öncesine göre 4.35 yıl artarak erkekler için evlilik yaşı 33.61 ve kadınlar için 31,6 oldu. Bir çiftin evlendikten sonra ilk çocuğuna sahip olması için geçen ortalama süre 2.6 yıldı.

Geçen yıl doğum sayısı 20 yıl öncesine göre yüzde 64,3 düşüşle 47.445 oldu. 2000 yılında 1,28 olan toplam doğurganlık hızı geçen yıl yarıya inerek 0,64’e indi.

Ayrıca 30 yıldan fazla evli kaldıktan sonra ayrılan 3.360 yaşlı çift, geçen yıl başkentte 16.282 boşanmış çiftin yüzde 20,6’sını oluşturmuş.

Ölüm sayısı

Doğum sayısı azalırken, yaşlanan nüfustaki artışa bağlı olarak ölüm sayısı istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Geçen yıl, Seul’de 2019’a göre yüzde 4 artışla 45.522 kişi öldü. 80 yaş ve üstü ölümlerin sayısı tüm ölümlerin yüzde 45,7’sini oluşturdu.

Kpop Grubu BTS üyeleri de Covid’e Yakalandı

Koreli ünlü kpop grubu BTS’in yedi üyesinden üçü koronavirüse yakalandı. BTS’den Suga, RM ve Jin’in COVID-19 testi pozitif çıktı.

Koreli Şirketlerde Genç Yöneticiler

Hyundai Motor Group, bugüne kadarki en büyük yönetici değişikliklerinden birini gerçekleştirdi. Atamalar, daha geniş yetkiler oluşturmaya ve yeni ve daha genç yetenekli çalışanların işe alınmasına odaklandı.

Yeni atanan 203 yöneticinin yüzde 30’undan fazlası 40’lı yaşlarındaydı. Değişiklik, 203’ün yüzde 37’sinin Ar-Ge sektöründe, özellikle geleceğin teknolojisinde ve bilgi-eğlence, BİT ve otonom sürüş dahil olmak üzere yeni işletmelerde rol almasıyla gelecekteki büyümeye odaklandı.

Holding ayrıca, komuta zincirini zayıflatmak ve karar vermeyi geliştirmek için mevcut yöneticilerinin yüzde 30’unu görevden aldı ve yalnızca yüzde 25’ini değiştirdi.

Hyundai, değişikliğin tarihindeki en fazla sayıda yeni yöneticiyi atamayı içerdiğini söyledi. Bunların 68’i Hyundai Motor bünyesinde, 21’i Kia’da, 17’si Hyundai Mobis’te, 15’i Hyundai Engineering & Construction (E&C) ve 15’i Hyundai Engineering’de görevlendirildi.

Kore’nin İlk dört  büyük holding ( Hyundai ve Kia Motor Grubu, Samsung, SK ve LG ) şefleri genç liderleri teşvik ediyor. Kore’nin büyük holding şefleri, yılsonu değişikliklerinde köklü değişiklikler yaptılar, inovasyona ve gelecekteki büyümeye odaklandılar.

SK Group, geçen yıla göre yüzde 30 artışla 133 yeni yönetici atadı ve bunların yüzde 67’si hidrojen ve yarı iletken sektörleri dahil olmak üzere yeni büyüme işlerine atandı. Toplam yönetici arasında sekiz yönetici kadın olup, toplam kadın yönetici sayısı 43’e yükselerek holdingin yönetici havuzunun yüzde 4,8’ini oluşturmaktadır.

LG Group ayrıca büyük ölçekli bir nesil değişikliğine imza attı ve 132 yeni yöneticiyi işe aldı, önceki yıla göre 14’lük bir artış, 82’si 40’lı yaşlarında ve yüzde 62’sini oluşturdu.

Eski Başkan Park Affedildi

Siyasetin doğasında var demek ki. 2017 ‘de Kore’yi ayağa kaldırmıştı. Görevdeyken soruşturma geçirmiş mahkeme kararıyla görevden alınmış ve yolsuzluktan 25 yıl hapse çarptırılmıştı. Ama iktidar yeni başkanlık seçim yaklaşıken  mevcut Başkan Moon Jae-in, bir U dönüşü yaparak, 2017’deki kitlesel sokak protestolarında demokratik olarak seçilmiş ilk başkan olan selefi Park Geun-hye’yi affetti.

Adalet Bakanı Park Beom-kye yaptığı açıklamada, “Ulusal uzlaşma uğruna uzun süreli hapis cezasını çekmekte olan [Park] özel bir af verilecek.” dedi. Yılbaşı arifesinde serbest bırakılacak. Ev hapsine çevrildi.