2021 yılı En güvenli şehirler sıralaması belli olmuş. Sonuçlara göre Seul hayal kırıklığı, Toronto’nun sürpriz çıkışı.  1.Kopenhang, 2.Toronto, 25.Seul  olurken İstanbul ilk otuzda yer alamadı.

Diğer şehirlerden 3.Singapur ve 5.Tokyo, sırasıyla üçüncü ve beşinci olmak üzere ilk beşte kalırken, Sydney dördüncü sırada yer alıyor. Kalan ilk 10 şehir: Amsterdam (6.), Wellington (7.), Hong Kong ve Melbourne (8. beraberlik) ve Stockholm (10.)

The Economist Intelligence Unit (EIU)  Güvenli Şehirler Endeksi (SCI) yer alan endeks, dünya çapında beş kıtada 60 şehri sıralıyor. Kişisel, sağlık, altyapı, dijital ve – bu yıl yeni olan – çevresel güvenlik olmak üzere beş kategoride şehirlerin güvenliğini ölçüyor. EIU, 2015’ten bu yana her iki yılda bir Güvenli Şehirler Endeksi’ni yayınlıyor.

Önceki yıllarda yapılan güvenli şehirler endeksi 3 sonucunda da , Tokyo, Singapur ve Osaka ilk üç şehirdi ama bu yıl Kopenhag 100 üzerinden 82,4 puanla birinci, Toronto ise 82,2 puanla ikinci olmuş.

Seul güvenli şehirler sıralamasının ilkinde yani 2015’te 24. iken 2019’da 9.sıraya yükselerek ilk 10’da yer almıştı ancak yeni puanlama kriterleriyle gerilere düştü. 2019’da  ilk 1o’a girerken bu yıl 25.olmasını Covid-19  performanın düşüklüğüne  ve puan kriterlerinin değişmesine bağlayabiliriz. Bu arada Türkiye’den İstanbul İlimiz 37.sırada yer aldığını da belirtelim.

Bu yılki endekste çevresel güvenlik için yeni sütunun tanıtılması, pandemi sırasında sürdürülebilirlik konularının ve iklim uyum önlemlerinin artan önemini yansıtıyor. Toronto ve Kopenhag, yeni çevre güvenliği sütununda, önceki yıllardaki ilk üç şehirden herhangi birinden belirgin şekilde daha iyi performans göstermesi etkili olmuş.