Kore'de Büyük Şirketlerde Maaşlar 100 Milyon Won'u Geçti

Kore’nin büyük şirketlerindeki ortalama yıllık maaş 100 milyon W’ı (1 ABD$ = 1,168 W) aştı. Kore’de genelde maaşlar yıllık olarak hesaplanır ve açıklanır.

Daha anlaşılır olması için biz 100 milyonu 12 aya bölelim;  aylık maaş Kore parasıyla 8.333.000 won yapıyor. Kore parasını döviz kuru değerini bilmeyenler için Amerikan dolarına çevirdiğimizde $7135 dolar yapıyor. Ülkenin maaş ortalamasını 7 bin lira düşünebilirsin ama illa da TL olarak karşılığını soran takipçilerimiz için 27 Ağustos döviz kuruna göre 59 bin TL yapıyor.

Kore’deki en büyük 30 şirketin kurumsal raporlarına göre, bu yılın ilk altı ayı için ortalama maaş 45,47 milyon W idi ve bu yıl için ortalama 5 milyon won ikramiyeler de dahil edersek toplam yıllık maaş tahmini 100 milyon W’ye ulaştı.

Kore'de Büyük Şirketlerde Maaşlar 100 Milyon Won'u Geçti
Kore’de büyük şirketlerdeki 6 aylık maaşlar

Kore’deki şirketlerin ve çalışanların maaşlarıyla ilgili geriye dönük haberlerimize maaş başlığıyla bakabilirsiniz. Zaten geçen yıl, Samsung Electronics ortalama 127 milyon W, SK Energy ve SK Telecom 121 milyon W, SK Global Chemical W117 milyon ve S-Oil 109,24 milyon W ödediğini En çok maaş veren şirketler olarak paylaşmıştık.

Kanada ve ABD’den farklı olarak, Kore’nin istihdam katılığı çok yüksek. Kore yeni işe başlayana o kadar çok para vermiyor. Aynı şirkette 5 yıl ve daha fazla çalışanın maaşları hızlı bir şekilde artıyor.

Kore’de sevmediğim ve herkesin de eleştirdiği bir kıstas, birçok işletme işe alırken eski elamanla devam etmeyi tercih ediyor. Kore’de gençlerin ve yeni mezunların hızlı bir şekilde şirkette yükselmesine müsaade edilmiyor. Kore geçmişe takılıp kalıyor. Kore’deki birçok şirket hala kıdeme dayalı bir ödeme ölçeği kullanıyor.

Hiyerarşi kıdeme göre. Aslında liyakata göre olsa daha fazla verim alırlar. Gençlerin önü açılmıyor 50-60 yaşlarındaki teknoloji özürlü çalışanlar sırf kıdeminden dolayı daha fazla maaş alıyor. Askerde kıdem çayda dem misali Kore’de  maaşlarda ve yükselmede askeri mantık var.

Aynı sistem bütün meslek dallarında geçerli. Mesela Kore’de 15-20 yıllık öğretmenlerin maaşı yeni göreve başlayan öğretmenlerin 3 katı. Kore’de göreve yeni başlayan bir öğretmen ortalama $3400-$3800 dolar maaş alırken 15 yıldan fazla süredir mesleğini yapan öğretmen 10.000-11.000$ dolar maaş alıyor.