İvanka Trump Güney Kore'de

ABD Başkanı Trump’ın kızı Ivanka, Kış Olimpiyatları kapanış programı için Güney Kore’de. Güney ve Kuzey Kore’nin Kış olimpiyatlarındaki sıcak yaklaşımlarından sonra kapanış programı için ABD’den üst düzey ziyaretin önemi daha da artıyor. Kuzey Kore’den de üst düzey askeri yetkililerin gelecek olması acaba barış için ortak görüşme olacak mı yorumlarına sebep oldu.

ABD’den gelecek mesaj da önemliydi ve Ivanka, Babasından mesaj olarak imzalı fotoğraf getirdi. ABD Başkanı Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e imzalı fotoğraf gönderdi ve fotoğrafın üzerinde de “ büyük bir Olimpiyatlar var ve biz kazanacağız!” İfadesi yazılıydı. Barış süreci yapılan adımları destekliyorum doğru adımlar olarak yorumlanıyor.

ABD Başkanının kızı bu akşam devlet konuk evindeki yemeğe katıldı. Akşam yemeği Kore geleneksel yemek ortamında verildi. Yemekte herkes ayakkabını çıkardı ama Ivanka yine de bir ayakkabı giymeyi tercih etti.

Kız ve Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Ivanka Trump, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptığı görüşmede Kuzey Kore’ye yönelik maksimum baskı kampanyasını tekrarladığı söyleniyor.

“Ortak değerlerimizi ve ortaklarımız ve müttefiklerimiz olarak stratejik işbirliğini teyit etmeye devam ediyoruz” dedi.

Yahudi inancıyla bilinen ve yemeklerine dikkat eden Ivanka için akşam yemeğinde özel menü hazırlandı. Menüde et ve süt ürünleri bulundurulmadı.

Ivanka Trump, ziyaretinin geri kalanını PyeongChang’da geçirecek ve Amerikalı oyuncuların maçlarını izleyecek ve Pazar günkü kapanış törenine katılacak.

Her ne kadar baskıya devam dense de, Kış Olimpiyatların oturum aralarında Washington ile Pyongyang arasında olası temas beklentileri de var.

Birlikte izlemeye devam edeceğiz.