Mr. Queen Kore dizisi

Kore dizisi Mr. Queen tarihsel döneme işaret ettiği bazı konularda ciddi eleştiriler aldı. Ancak tüm bu şikayetlere rağmen en çok izlenen diziler listesine girmeyi başardı. TvN’de yayınlanan dönem komedi dizisi Mr. Queen, Çin orijinaline ve tarihsel olarak tartışmalı bazı sahnelerine yönelik eleştirilere rağmen, geçen yılın en çok izlenen kablolu TV dizisi oldu. Dizinin Pazar günü yayınlanan 16. bölümü izlenme sayısında yüzde 14,9 oldu.

En çok izlenen Kore dizileri sırasıyla şöyle:

  • Crash Landing On You  – romantik komedi (2019) ile yüzde 21,7
  • Guardian: The Lonely and Great God – fantastik romantizm (2016) yüzde 20,5 ile
  • Reply 1988″ (2015) tarafından yüzde 18,8
  • Mr. Sunshine (2018)  – tarihi romantizm 18,1.

Ayrıca OCN’nin “Uncanny Counter” (2020) ve tvN’in “Hospital Playlist” (2020) sayısından daha fazla olarak, geçtiğimiz aylarda herhangi bir kablo kanalında en çok izlenen TV dizisi oldu.

Shin Hye-sun ve Kim Jung-hyun’un başrollerini paylaştığı Kore dizisi Mr. Queen’in kısaca konusu şöyle: Günümüz Güney Kore’nin başkanlık ofisinde kıdemli şef olan Bong-hwan adında bir adam. Bu adam bir sebeple 19.yy Joseon Hanedanlığı kraliçesi Cheorin’in vücudunda mahsur kalarak çok ilginç şeyler yaşıyor…

Baş aktris Shin Hye-sun da dahil olmak üzere oyuncu kadrosunun oyunculuğu da izleyicileri en çok etkileyen faktörler arasında. Zira Shin, başına buyruk bir playboy zihniyetine sahip bir adamdır. Ancak kraliçe olarak kraliyet görevlerine hizmet etmesi gereken Kraliçe Cheorin’i canlandırması, bir kadın vücudunda yaşayan erkeğin deneyimleri tüm izleyiciler için oldukça etkileyici bir konu. Öte yandan dizi, Xian Chen’in aynı adlı romanından bir uyarlama olan Çin web dizisi “Go Princess Go” (2015) ‘e dayandığı için başlangıcından beri sert eleştirilere maruz kaldı. Çünkü Çin orijinal romanının yazarının bir önceki yazısında Kore kültürü ve insanlar hakkında saldırgan sözler söylemişti.

Bay Queen” in yapımcıları geçen ay, Çinli yazarla ilgili tartışmalardan haberdar olmadıklarını, ancak gösteriyi eleştiren tartışmaların çevrimiçi topluluklarda devam ettiğini söyleyerek kamuoyundan özür diledi. Yapımcılar ayrıca Kore tarihinin çarpıtılması ve gerçek hayattaki kraliyet figürlerinin alay konusu konusundaki tartışmalardan dolayı da ayrıca özür diledi.

Bir karakterin torunları atalarının komik tasvirinden şikayet ettikten sonra, dizideki gerçek tarihi karakterlerin soyadlarını sahte adlarla değiştirildi. Ancak her şeye meydan okuyan 20 bölümlük şovun önümüzdeki iki hafta içinde güçlü bir şekilde bitmesi bekleniyor.