Kore Ulusal Müzesi

Kore Ulusal Müzesi (NMK) Dalgın Bodhisttva heykelini müzenin “yüzü” olarak yan yana sergileyecek. NMK Genel Müdürü Min Byoung-chan, “insanlar nasıl ki Mona Lisa’yı görmek için Louvre ziyaret ediyorlar, iki Dalgın Bodhisattva’yı görmek için de NMK’ya geleceklerine inanıyorum” dedi.

Müzenin tecrübeli üstadı Min, heykellerin şu anda müzenin üçüncü katındaki Budist Heykel Galerisi’nde bulunduğunu ve müzeyi detaylı incelemeyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla gözden kaçırıldığını söyledi.

“Yaklaşık 10 yıldır müzenin denizaşırı sergilerinden sorumluyum ve serginin boyutu ve kalitesi Dalgın Bodhisattva’nın sergilenip sergilenemeyeceğine bağlıydı. Heykeller ayrıca her yıl yapılan anketlerde en unutulmaz eserlerin başında geliyor “dedi.

Min, dünyanın dört bir yanındaki Dalgın Bodhisattva heykellerini araştırdığını ve yaklaşık 40 yaldızlı bronz tipi heykel arasında Kore’deki heykellerin yaklaşık 1 metre yükseklikteki büyüklüğe ve dingin gülümsemelere ve zarif bir güzelliğe sahip olduklarını söyledi.

“Dalgın Bodhisattva stili Hindistan’da ortaya çıkmış ve İpek Yolu üzerinden Doğu’ya aktarılmış olsa da, Koreli örnekleri yüksek kaliteleriyle biliniyor. Yabancı müzelerdeki küratörlerin çoğu NMK koleksiyonundaki Pensive Bodhisattva’nın heykellerini en iyi olarak seçiyor. Heykeller, müzeyi sanatsal, tarihi ve dini değerleri için temsil etmeye değer.”

Şu anda müzenin koleksiyonunda iki Dalgın Bodhisattva heykeli var. Ulusal Hazine no.78, 6 yüzyıldan kalma, güneş ve ay ile benzersiz bir şekilde dekore edilmiş uzun bir taç takıyor. 7. yüzyıl başlarından kalma no. 83 ise daha basit bir taç ile süslenmiş.

Min Byoung-chan Ulusal Hazine no.83 için “Ayrıntılı bir teknikle mükemmel bir şekilde şekillendirilen figür, basit ama dengeli bir gövdeye, giyside doğal üç boyutlu kırışıklıklara ve sakin bir gülümsemeyle vurgulanan net bir şekilde işlenmiş yüz özelliklerine sahiptir. Bu öğeler güzellikle birlikte, bu dini heykele yüce bir görünüm verir” diyor.

Yeni Pensive Bodhisattva Galerisi Kasım ayında açılacak

Kore Ulusal Müzesi yeni Pensive Bodhisattva galerisi, şu an bağışlanan işler galerisinin bulunduğu asansör salonunun yanındaki ikinci kata kurulacak. Bu, Min’in müzeyi COVID-19 sonrası dünyada daha ziyaretçi dostu hale getirme taahhütlerinden biri.

Müze ayrıca çocuk müzesini genişletecek ve bağış galerisini yenileyecek.

Kültürel eserler için bilimsel bir araştırma merkezinin de temelini atacak. Mevcut müze binasının kuzeyinde yer alan ve 2024 yılına kadar tamamlanması planlanan merkez, kültürel varlıkların gerçekliğini değerlendirmek için kullanılacak olan büyük verileri toplamak için müzenin hazineleri üzerinde bilimsel analiz ve araştırma yapmayı, bunları muhafaza etmeyi ve geri yüklemeyi hedefliyor.

Bu yıl NMK’daki başlıca sergiler arasında, Mayıs – Eylül arası arkeoantropinin evrimine ışık tutan “Homo Sapiens”; 2022 Aralık – Mart arası Budist rahipler tarafından yaratılan heykeller ve tabloların yer aldığı “Joseon’dan Keşiş Zanaatkarı” (geçici başlık); ve yine 2022 Aralık – Mart arası “Lacquerware’in Güzelliği” sergisi yer alıyor.

Müze ayrıca, Nisan’dan Ağustos’a kadar Londra’daki Ulusal Portre Galerisi’nden önemli eserlerin sergilendiği “İkonlar ve Kimlikler” ve Eylül-Kasım ayları arasında Şangay Müzesi’nden antik Bronz Çağı eserleri gibi sergiler aracılığıyla farklı kültürleri kucaklıyor.